nosahosa

Vedlejší činnost jako OSVČ, jak je to s daněním?

Zdravím,
každý měsíc si na ŽL vydělám cca. 3–4 tisíce ale při tom vykonávám běžnou profesi na plný úvazek. Nevíte někdo jak to mám s placením daní? Hledal jsem to na Googlu ale nic co by vystihlo moji situaci jsem nenašel. :/

Nejlepší odpověď
Lamalam

Použij Google, najdeš např. http://www.ipod­nikatel.cz/Da­nove-priznani/danove-priznani-2016-pri-soubehu-zamestnani-a-podnikani.html
A nezapomeň na zdravotní a sociální.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Máš hlavní příjem. Pak vedlejší – menší z podnikání. Pokud v jednom měsíci přesáhne výše příjmu z podnikání výši příjmů z hlavní činnosti, musíš zaplatit zálohu na pojištění.
Co se týče daní.
V práci si vyžádáš potvrzení o zdanitělných příjmech za rok 2015 a podáš klasické daňové přiznání.
Práce+podnikání-pojištění v práci-daň v práci a třeba ti i něco vrátí, popř. zaplatíš pár korun na dani.

mosoj

V práci platíš zálohově daně. Na konci roku uděláš daňové přiznání ( můžeš požádat i zaměstnavatele ) za celý rok, včetně příjmů z podnikání. Ze součtu příjmů z podnikání a ze zaměstnání vypočteš roční daň ! Pak sečteš všechny zálohy na daň, které jsi zaplatil u zaměstnavatele a rozdíl doplatíš nebo ti vrátí.
Nezapoměň na slevu na poplatníka a pod. Je víc slev na př. hypoteční úvěr, děti a pod. Nechal bych si to udělat u zaměstnavatele.

Zdravotní pojištění a sociální je zase z jiného soudku. Sociální pojištění z vedlejšího podnikání jsi povinen platit až od zisku někde kolem 65 000 Kč . Zdravotní jsi povinen odvést podle výpočtu daném zdravotní pojišťovnou.

nosahosa

Zdravotní a sociální snad neplatím, nepřesahuji ročně částku 64 813 korun a jedná se o činnost vedlejší. :)

Hlada

U zdravotního ale tento limit neplatí. Musí se zaplatit z jakéhokoli zisku.

Hlada

Přehled je potřeba podat oběma pojišťovnám.

JájsemRaibek

Platí se až při vyúčtování. Neplatí se zálohy!