mosoj

Věděli jste to ?

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/565164/pri­loha.jpg
Doplňuji:
To mně neříkejte že jste věděli že jsou tak hluboko v zemi. Prosím o odkaz kde to bylo zveřejněno.

Nejlepší odpověď
manon

Ano :)
Doplňuji:
http://www.exo­politika.cz/new­s/hlavy-na-velikonocnim-ostrove-maji-v-zemi-tela/

Další odpovědi
Funna

co…že sochy mají i tělo?…a to jsi objevil až teď? .-) chudák p. Pavel Pavel, který v r. 1996 sochy rozchodil…takový unikát a ty o tom ani nevíš ☹
Doplňuji:
stačí si přečíst wki…všechny sochy jsou v postatě stejné…sice různě vysoké (některé až 12m), ale poměr hlava/tělo mají podobný…takže je jasné, že pokud trčí jen hlava, tak je zbytek (po erupční činnosti místní sopky) zasypán…ale co jsem dosud nevěděla je, že je tam i jedna unikátní klečící socha Moai Tukuturi…

Sůwa

Jen malé upřesnění – Pavel Pavel „rozchodil“ sochy moai v roce 1986 !!!
Jinak více z wiki :http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­ai

anonym

Když ve Strakonicích učil ing.Pavel Pavel sochy chodit, byla jsem u toho, bylo to v první polovině 80.let. byly to repliky- modely soch. Na základě tohoto úspěšného pokusu byl Pavel pozván panem Heyerdahlem přímo na Velikonoční ostrovy. Nevím, zda na místě mohl pokus opakovat s originálem nebo také „jen“ replikou, v každém případě se jednalo o sochy s tělem.

Děda Louda

Taky jsme se o nich učili na základní škole. Pan inženýr jenom předvedl světu, jak to děláme v česku, starý známý způsob pohybu velkých těžkých a objemných břemen, tzv. na plaveckou.

elvan

Ještě zajímavější info je to, že ty sochy jsou důvodem vymření tamní civilizace. Sochy se údajně stavěly pro poctu bohům, ale zosobňovaly domorodce, jak vypadali – postupem času byly tyto sochy hubenější a hubenější, až na kost. Důvodem byla neúroda, která byla zase následkem eroze půdy, kterou zapříčinilo postupné vykácení původních lesů (na velikonočních ostrovech nejsou stromy), aby domorodci mohli po osekaných kmenech převážet kameny, ze kterých sochy stavěli. Holt, když se postaví víra zdravému rozumu…

Funna

a ještě jinak…rozchodil ji 1981 (kopii z betonu)…86 rozchodil originál

mosoj

Manon dík ?

manon

Není zač. Evidentně se plete ukázkové rozchození sochy Ing. Pavlem Pavlem a pozdější výzkum, který vedl k odhalení těl některých soch hluboko v zemi.

mosoj

Jo, jo souhlasím. Poohlédnu se víc. Ony jsou na víc místech a nevím zda jsou všechny tak hluboko a jestli ty co jsou hloboko jsou jenom v sopečných oblastech. Každopádně mně tato informace nějak unikla.

Funna

mamon…nikdo si nic neplete…viz můj příspěvek doplněno…

manon

Funna (dík za ten mamon :) ): Tak jak zněla Tvá původní odpověď a některé další i se správným datem (odvolávající se na počin Ing. Pavla Pavla), to vypadá, že se někteří domnívají, že už tenkrát bylo jasné, že sochy mají tak velká těla a že je mají i ty, co vypadaly jen jako hlavy (jasně že s nějakou základnou v zemi se asi počítalo, ale tohle je opravdu mnohem novější výzkum. Tak lepší dovysvětlit ten nastalý zmatek.

manon

A hlavně je dobré vědět, že něco ze zasypaného už bylo vyhrabáno a jak to vypadá. Mosoj není z těch, co by nevěděli, že Ing. Pavel Pavel sochy rozhýbal.