paul1

Věděli jste o tom, že voda na rovníku při vytékání do odpadu se netočí?

Na severní polokouli voda při odtékání do odpadu se roztočí ve směru pohybu hodinových ručiček . Na jižní polokouli je to naopak.
Přímo na rovníku se voda při vytékání neroztočí vůbec. To rozhraní je poměrně přesné. Linka rovníku prochází přes Keňu a Tanzanii. Důkazem je hezké video.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4DEG3fUH­lI0

Nejlepší odpověď
Emefej

Nevěž každému videu. Udělej si dostatečně dlouhou řadu pokusů a sám zjistíš, že i na severní polokouli se to někdy točí doprava, někdy doleva a někdy vůbec.

Další odpovědi
Funna

to. co jsi napsal není pravda…Coriolisova síla, které se připisuje směr otáčení je tak malá, že na to nemá žádný vliv…vše záleží na tvaru nádoby, ze které voda vytéká a momentálním pohybu (i minimálním) vody…to, že na tomhle „kouzlu“ spousta lidí na rovníku vydělává je dáno tím, jak vodu do nádoby nalijí…to, co je na videu je jen jejich šikovnost…

Justin1

To není žádný seriózní důkaz. Možná v té Africe používají nějaký nenápadný trik (třeba závity v odtokové trubce) k zajištění toho, aby se voda roztočila potřebným směrem. Před mnoha lety jsem si to ověřoval tak, že jsem vypouštěl vodu z umyvadla asi desetkrát nebo dvacetkrát. Přitom jsem pozoroval oba směry otáčení vody, i když jsem byl na 50 stupních severní šířky a ne u rovníku. Otáčení Země možná má nějaký hodně malý vliv na rozdělení pravděpodobnosti mezi oba směry otáčení vody, ale určitě ne takový, že by se voda s pravděpodobností 100 % točila jen jedním směrem. Řekl bych, že mnohem větší vliv může mít nějaký drobný vír, který se ve vodě vytvoří při otevření odtoku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Hned mě zaujalo, že používají různé nádoby …

Dochy

U videa jsou zakázané komentáře. Proč asi? 😉 Ty rozdíly v rychlostech jsou tak nicotné, že nějaký vliv to může mít až u nádrží o velikostech řádově stovky metrů/kilometry. Ale zas si nedokážu představit že by někdo kvůli tomu postavil dokonale symetrickou nádrž aby nepřevládli jiné vlivy. Rozhodně je blbost s tím pozorováním 5m od rovníku.

paul1

Pro „Emefej“: já jsem nějaké pokusy kdysi dělal a nějak to tak vycházelo. I když jsem prstem roztočil vodu obráceně, tak se po krátké době zastavila a pomalu roztočila v původním směru. K těm pokusům mně přivedla jedna kniha (název jem zapomněl), kde cestovatel lodí, když byl zrovna v Karibiku, tam potkal dalšího cestovatele, který si vozil kvůli tomuto jevu na lodi vanu a směr vytékání vody z ní sledoval a také mu to tak vycházelo.