arygnoc

vedeli by ste pracovať na počítačí z roku 1975?

alebo o tom, ako funguje poťítač, neviete vôbec nič?

pozrite najmä video:

http://www.re­flex.cz/clanek/vi­deo/56767/podi­vejte-se-jak-deti-reaguji-na-pocitac-ze-sedmdesatych-let.html
Doplňuji:
veru, ako-také >pc< boli už v roku 1975 (samotná firma apple vznikla v roku 1976.

v roku 1984 začala apple vyrábať Macintosh, prvé >personal computer< s grafickým rozhraním (dnešné wokná sú teda pekne odkukané).

no, aj my z praveku sme poznali techniku.

;)

http://co-to-je.sk/vys.php?vol­ba=1&book=0&vy­pis=off&q=apple&pag=0&pa­ma=0&pami=0&mem=1
http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Ma­cintosh

Nejlepší odpověď
zzzzz

Ten je starší než já.-)))))DDDDD

O PC nevím nic, můj první byl noťas Halikan, měl myš, takovou kuličku jak byla ve starých myších:-))) A byl už barevný:-)) Měl win 95, rychlost neměl žádnou, měl jen pomalost. Paměť byla na diskety, ale byla jsem z něj nadšená:-))

Měla jsem k němu i jehličkovou tiskárnu, strašně řvala, ale tiskla jen za cenu papíru, když došla páska, tak jsem ji přemotala na začátek a tiskla jsem dál. 🙂

Další odpovědi
anonym

Asi jo…
Musel bych povzpomínat na COBOL a FORTRAN (resp. znovu se naučit), naučit se stroják…
Jak se strkaj pásky do stojanů, jak nosit pakl děrných štítků…
😉
´Z fleku´ bych rámcově tušil, ale nevěděl…

suaeda

Nevím. Možná bych se něco naučil. Tenkrát bylo jen pár velkých sálových počítačů. Ale vzpomínám si, že přesně v r. 1975 mi někdo ukázal první kapesní kalkulačku jako velký zázrak. Maturitu z ekonomiky jsem přitom dělal jen několik měsíců předtím na počítacích strojích Ascota a Nisa, které dobře rachotily, ale rychlostí zejména při násobení moc neoplývaly.

led

Aká to krása zelených znakov na čiernom pozadí blikajúvuch monitorov, pípanie magnetofonové pásky a šumenie perforovanej papierovej pásky, presúvajúcej sa z jedného kotúča na druhý. Spomienka na plnú náruč prepojovacích káblov, veľkú stenu s množstvom zdierok (bolo ich snáď viac než hviezd na oblohe) a kdesi v mysli rezonujúce „vytvorte program …“
Spohodlneli sme, káble nahradili krátke príkazy, mikroprocesory…

zjentek

proč ne, doba se vyvíjí, tudíž modernější = složitější ..platí vždy :o

ivzez

Z roku 1975?
Tehdy jsem znala jenom velké sálové počítače.
Nevím, jestli bych to zvládla,
ale bylo by zajímavé si to zkusit.

Mirdas

Nevím zda bych měl „trpělivost“ .
Navíc z roku 1975 si u nás pamatuji jen kuličkové počítadlo. V té době se snad začínali objevovat první kalkulačky v Tuzexech jako luxusní zboží.
Jen podle mé doměnky, nejde o omyl v letopočtu ?
Spíše bych to odhadoval o deset let později.

Dochy

No… Chtělo by to přiručku a pak bez problémů. Ale ty děcka jsou super (teda mám to teď bez zvuku jen s titulkama, ale stejně … 😉 )

cochee

U nás v té době byly sálové počítače, jak píší suaeda a ivzez. Tyhle osobní se k nám neměly šanci dostat z důvodů různých embarg. Takže pokud s ním nějaký našinec umí, tak určitě ne od té doby, jedině že si ho po převratu z fandovství koupil. Nicméně zajímalo by mě to spíš u PC kompatibilních pre-Windows – kdo z nás vysype z rukávu aspoň nějaké příkazy DOSu? 😉
Doplňuji:
jirkajirka: jj, tohleto bylo tuším PC-XT kompatibilní a stálo to cca 300 000 Kčs…

jirkajirka

Počítač celkem pěkný .http://zip.er­.cz/2327
http://zip.er­.cz/2328

ivzez

Kdyby někoho zajímala historie počítačů „v kostce“:

http://195.113­.171.137/~mar­lib/historie/his­torie.htm

Nebo ještě stručnější:
http://www.pco­prava.cz/histpc­.htm

ivzez

Jirkajirka, Arygnoc, díky za odkazy, zejména ty ceny jsou zajímavé.

Oba jste mi připomněli mé začátky s počítači.
Mám doma dodnes jeden starý „Slučovičák“,
který jsem naformátovala, aniž bych napřed
zjistila, jestli nabootuje z disketovky B.
Nenabootoval.

Je to takový „hrobeček“ (rest) – pořád ještě doufám,
že od někoho seženu půjčit velkou bootovací disketu.
Pak už bych jej zprovoznila …

arygnoc

pre fajnšmekrov:

na videu je počítač Apple I s OS Mac OS (nepliesť si s dnešným OS X), akýmsi mac DOS (DOS bol až na Apple III).
celkom bolo vyrobených asi 200 týchto počítačov.