BornAgain

Věděl Napoleon o rakouských přípravách na válku 1809?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď dostanete v odkazu, kousek textu jsem překopírovala.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­poleon_Bonapar­te
Vláda v letech 1809 – 1811

Válečnou operaci (válka ve Španělsku) N. nedokončil, neboť naléhavé zprávy z Rakouska a Paříže ho v prvních dnech roku 1809 donutily k návratu do Francie. Jednou ze zpráv, kvůli níž N. opustil nedokončené tažení, byla očekávaná informace, že na hranicích Itálie a spojeneckého Bavorska se shromažďují mohutné síly Rakouského císařství. Další znepokojující zvěstí byl podezřele těsný svazek jindy vzájemně nepřátelsky naladěných ministrů Talleyranda a Fouchého. 23. ledna Napoleon dorazil do Paříže a o pět dní později si k sobě do pracovny pozval nejvyšší hodnostáře císařství. V jejich přítomnosti vyčetl Talleyrandovi veškeré intrikování proti své osobě a nadále mu přestal věnovat pozornost. S vervou sobě vlastní se posléze pustil do příprav války v německých oblastech.
Doplňuji:
Napoleon bouchl pěstí do stolu a řekl: „Jste hovno v hedvábí!“

Dotyčný diplomat přežil revoluci i Napoleona. Byl to Charles Maurice de Talleyrand-Périgord

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nepomuzete-mne-nevite-komu-mohla-byt-urcena-tato-napoleonova-slova

Další odpovědi
anonym

Je to pravděpodobné.
Viz Charles Louis Schulmeister

BornAgain

Děkuji, napadá mě, jestli také zrovna tehdy Taleyrandovi neřekl, že je „hovnem v hedvábí“.

BornAgain

Tak jsem to zjišťaval. A opravdu jej tak tehdy nazval. Ovšem přesnější překlad by zněl: „hovnem v hedvábné punčoše“

annas

Ano. Kdysi jsem se ptala, protože jsem si nemohla vzpomnět na jméno.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nepomuzete-mne-nevite-komu-mohla-byt-urcena-tato-napoleonova-slova