janek66

Věděl by někdo na jakém principu se odpalovaly „slavné ruské Kaťuše“?

Že to bylo elektricky vím, ale věděl by někdo přesný princip?V jednom klipu jsem viděl jak řidič točí nějakým kolečkem a Kaťuše střílí.Bylo to něco podobného principu jako třeba „polní telefon“?

Nejlepší odpověď
anonym

Vypálení salvy anebo jednotlivých ran se vykonává pomocí elektrického spouštěcího přístroje připevněného na levém boku raketnicové skříně, upevněné na lafetě. – viz odkazy:
Kdo ví jaké filmové ztvárnění jsi viděl, kaťuší bylo od r. 1940 několik typů. Reálných záběrů bylo pomálu a v žádném z válečných zpravodajství nesměly být detaily.
Jinak u polního telefonu je klička, ne kolečko a prozvání protějšího účastníka, kdežto odpalovací zařízení nejprve akumuluje náboj a teprve poté, v přesném okamžiku zasunutím téčka, dochází k odpalu.
Zajímavostí je, že na sklonku války měly podobné raketomety zařazeny do výzbroje i Wehrmacht a americká armáda.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-cemu-se-rikalo-katuse-a-kdo-byl-jejich-konstrukter
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/stalinove-varhany-co-to-bolo
http://forum.val­ka.cz/viewtopic­.php/t/13303

Zdroj: http://www.pan­zernet.net/tan­kist/stranky/os­tatni/katusa.php#his­torie

Další odpovědi
mosoj

I když mám pár let za sebou v době 2. sv. války jsem byl ještě na houbách.

Takže řidič klidně mohl zaměřovat nebo opravdu točit odpalovacím zařízením ( něco jako dynamo) vyrábějící proud. Běžně se do nedávna používalo při odstřelech v dolech nebo v lomech. S polním telefonem je to podobné tam se také točilo dynamem a telefon na druhém konci zvonil.

Ještě jedna možnost je, že volal Stalinovi že to tam už sypou !!!

venkovan

Úplně jednoduše – stačilo aby se na ni zaměřil nějaký německý tank a byla odpálena hned.
Ale s ohledem na nouzi jaká tehdy v Rusku byla a na hodnotu jakou měl obyčejný voják, skoro bych i uvěřil tvrzení, že tam běhali vybraní vojáci se svíčkou.
Nicméně s tím jaký byl okolo „kaťuší“ rachod, prach atd. tak zřejmě jedním dálkovým povelem přes kabel se spustil systém zapalování jednotlivých raket který byl někde na voze.

briketka10

hledala jsem a myslím, že na principu polního telefonu to nebylo..
přeci jen to byly rakety odpalované z nákladního auta a neumím si představit, jak tam u něj stojí nějakej Ivan a natahuje něco jako telefon, nebo tahá za šňůrku..

můj názor..