Avatar uživatele
anonym

Věděl by někdo

Tak trochu choulostivé. Popis, rčení, tvrzení. Jde o to,že někdo má neuvěřitelné štěstí.Každý hned ví,o co jde. Říká se:"Ten teda měl z p..... kliku".Jak,na základě čeho tento šťavnatý výraz vznikl?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, rynek878 před 4297 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

domníval bych se, že jde o vulgární transformaci idiomu "z pekla štěstí". Štěstí bylo nahrazeno hovorovým synonymem klika (fonetickou podobností z německého Glück, štěstí) a k přeměně pekla na p**el zřejmě došlo proto, že zkrátka začínají na stejné písmeno.
Doplňuji:
to anonym -- na tvoji odpověď je škoda plýtvat slovy... to je zajímavý, třeba u Panenky, která byla a je proslulá nepřesnými, zavádějícími, mnohdy přímo chybnými odpověĎmi, to ses neozejval?

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

První část spojení nesouvisí se slovem peklo, i když oba idiomy mají význam podobný.

Tvrzení vzniklo trochu jinak. Slovo p-del se k nám dostalo z latinského pedere nebo řeckého perdo (význam bzdít) = staročeské perd (prd). Odtud odvozením slovo p-del.

Tvrzení z p-dele - znamená, že utekl člověk z něčeho ošklivého (nebo něčemu ošklivému) - měl tedy kliku (štěstí). (Quentos správně uvedl původ slova z německého Glück = štěstí).

Příklady: Má ksicht jak medvědí p-del po neštovicích (= je ošklivý), Koukají mu ministranti z p-dele (o nemocném na smrt).

Podle Velkého slovníku sprostých slov aj.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Quentos má zřejmě hodně fanoušků,určitě do toho asi zapojil příslušníky "kurzu" co po odpolednech poučuje.Jinak jsem tady ještě neviděl,aby měl někdo průměr na jednu odpověd 4 a 1/2 bodu.No není se čemu divit,nedávno mu přibývalo 100 bodů denně,no tak to teď dělají už mazaně,ale pozor jemu o body nejde !!!!!!!!!!!!!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Omylem jsem klikla na zelený palec místo červeného u odpověďi anonyma. Nesouhlasím s jeho tvrzením, že Quentos zapojil své žáky. Ale znova opakuji, že má hodně příznivců, kteří mu nadělují body podle jeho jména.

před 4291 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

8 palců-úsměvné.

před 4296 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek