Avatar uživatele

Věděl by někdo

Tak trochu choulostivé. Popis, rčení, tvrzení. Jde o to,že někdo má neuvěřitelné štěstí.Každý hned ví,o co jde. Říká se:"Ten teda měl z p..... kliku".Jak,na základě čeho tento šťavnatý výraz vznikl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

domníval bych se, že jde o vulgární transformaci idiomu "z pekla štěstí". Štěstí bylo nahrazeno hovorovým synonymem klika (fonetickou podobností z německého Glück, štěstí) a k přeměně pekla na p**el zřejmě došlo proto, že zkrátka začínají na stejné písmeno.
Doplňuji:
to anonym -- na tvoji odpověď je škoda plýtvat slovy... to je zajímavý, třeba u Panenky, která byla a je proslulá nepřesnými, zavádějícími, mnohdy přímo chybnými odpověĎmi, to ses neozejval?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

První část spojení nesouvisí se slovem peklo, i když oba idiomy mají význam podobný.
Tvrzení vzniklo trochu jinak. Slovo p-del se k nám dostalo z latinského pedere nebo řeckého perdo (význam bzdít) = staročeské perd (prd). Odtud odvozením slovo p-del.
Tvrzení z p-dele - znamená, že utekl člověk z něčeho ošklivého (nebo něčemu ošklivému) - měl tedy kliku (štěstí). (Quentos správně uvedl původ slova z německého Glück = štěstí).
Příklady: Má ksicht jak medvědí p-del po neštovicích (= je ošklivý), Koukají mu ministranti z p-dele (o nemocném na smrt).
Podle Velkého slovníku sprostých slov aj.
Doplňuji:
Quentos má zřejmě hodně fanoušků, protože hodnotí kladně jeho odpovědi, i když nejsou zcela přesné. Svět chce být klamán!!!


Avatar uživatele

Quentos má zřejmě hodně fanoušků,určitě do toho asi zapojil příslušníky "kurzu" co po odpolednech poučuje.Jinak jsem tady ještě neviděl,aby měl někdo průměr na jednu odpověd 4 a 1/2 bodu.No není se čemu divit,nedávno mu přibývalo 100 bodů denně,no tak to teď dělají už mazaně,ale pozor jemu o body nejde !!!!!!!!!!!!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Omylem jsem klikla na zelený palec místo červeného u odpověďi anonyma. Nesouhlasím s jeho tvrzením, že Quentos zapojil své žáky. Ale znova opakuji, že má hodně příznivců, kteří mu nadělují body podle jeho jména.

Avatar uživatele

anonym

8 palců-úsměvné.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.