Věděl by někdo?

co vlastně znamená:„Proti gustu žádný dišputát“?
Doplňuji:
To všechno je jistě pravda.Ale co je „dišputát“?

Nejlepší odpověď
annas

Z latinského výroku De gustibus non est disputandum – doslova O chutích není rozmlouvání. Lépe zní hezky česky Proti gustu žádný dišputát.
Doplňuji:
Zase se někomu nelíbí moje odpověď. Nepatřím k oblíbencům. Jistě ten, kdo naděluje červené palce, je odborník ve všech oblastech.

Další odpovědi
quentos

k doplnění otázky: k definici dišputátu viz odpověď Anny S – rozmlouvání, jak ve smyslu rozmlouvat s někým, tak rozmlouvat někomu něco, ba i diskuze, rozepře apod. Stejný základ má anglické slovo „dispute“ – spor, diskuze, debata, ba i hádka nebo námitka.

dudu

Domnívám se, že tato fráze může platit i v jiných oblastech, než jen o papání. Třeba v osobní hygieně /někomu „vyhovuje“ mýt se jednou týdně nebo vůbec/, někteří mohou mít rádi takový, či onaký sex, podřizovat se různým filosofiím atd.

panenka

U vaření bych tohle použila že každý si vaří tak,jak mu to vyhovuje a chutná.
Doplňuji:
Dišputát znamená-rozhovor,dispu­tace,diskurz.

http://slovnik-cizich-slov.uzdroje.com/?s=dis­putat

Lucimia

Když něco někomu chutná, nebo se mu něco líbí (ačkoli se mně to nelíbí, nebo mi to nechutná), tak ať se mu to líbí (ať mu to chutná), brát mu to nebudu. Nevím jak to líp popsat. 🙂

annas 2

Bubco, podívejte se do diskuze. Najdete vysvětlení.

iwetax

To znamená, že pokud si dám na špenát tatarku, nebo budu číst noviny od zadu tak vám to může být jedno.

Michal

Proti mému návyku,přesvědčení a postoji nerad připoštím diskuzi.Mohou do toho patřit i životní postoje a návyky.Naštěstí do této skupiny lidí nepatřím!

annas

Nemohu už doplnit svou odpověď.
Slovo disputātiō, disputó, (sloveso a podst. jméno (a další jeho tvary) = rozmlouvat, diskutovat; rozprava, řeč, jak uvedeno přesně v překladu.
Latinský tvar se počeštil a vznikl zkomolený tvar dišputát ve stejném výnam.

annas

Oprava – ve stejném významu.

anonym

Tak díky.