postcd

Vědecko fyziologiciká otázka dodávání hormonu či aminikyseliny, návyk, omezení tvorby?

Pokud budu užívat melatonin v podobě tablet po dobu třeba 3 i více měsíců, mám se obávat že by tělo si navyklo na tento přísun a po skončení podávání mělo omezenous chopnost tento hormon produkovat? Je situace s návykem podobná u aminokyselin jako je lysin, arginin, tyrosin, leucin..?

Odpovědi
cynique

U melatoninu nejde o „pravý návyk“. Po jeho vynechání se obnoví vlastní tvorba. Problémové může být přechodné období. Spíš to bývá psychologický problém – ukončení podávání. Nic nebezpečného.
U AK závislost neexistuje. Lysin a leucin jsou esenciální AK, ty si organismus nevytváří. Ty ostatní se spracovávají podle potřeb organismu. Přebytek se nespotřebuje a proto je jejich cílené užívaní vyhazováním peněz.

arygnoc

každý liek sa má užívať na doporučenie lekára.

to platí i pre maletonín využívaný pri liečení nespavosti, rsp. pri liečbe spánkom.
závisloť nehrozí, aspoň nie je známa.

:-Q