Rokio

Vědci už dokážou vytvořit křížence člověka a prasete. Co si o tom myslíte?

Jakou myslíte, že bude mít takový jedinec právní osobnost, bude vůbec možné používat jeho orgány na transplantaci místo lidských orgánů a bude reálné křížit člověka i s jinými živočišnými druhy?

Zde je odkaz na článek: https://www.ty­den.cz/rubriky/ve­da/foto-vedci-stvorili-krizence-cloveka-s-prasetem_415372­.html

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se to brát doslovně. Jde spíš o křížence, z něhož bude možné použít některé části či orgány k transplantacím u lidí. .

"Pdivuhodným spojovacím článkem mezi člověkem a prasetem jsou některé tkáňové struktury těla vepřů. Například většina charakteristik prasečích erytrocytů se totiž až neuvěřitelně podobá lidským červeným krvinkám.

Lékaři proto připouštějí, že v nepříliš vzdálené budoucnosti by bylo možné vyrábět kvalitní a plnohodnotné krevní náhrady právě z vepřové krve.

To ale není všechno. Prasata by mohla v brzké době pomáhat člověku i při očních vadách. Jak naznačují experimenty, rohovky z geneticky upravených vepřů vykazují značnou odolnost vůči lidské imunitní odpovědi. Je proto možné, že by bylo možné nahrazovat poškozené lidské oko okem vepřovým.

Ani tím však není výčet společných znaků lidí a prasat ještě u konce. Prasečí kůže se již dlouho používá jako náhrada za lidskou při xenotransplan­tacích, například u těžkých popálenin. Úspěšně se již zkoumá i transplantace Langerhansových ostrůvků na slinivce břišní z prasat na člověka. Jak je známo, tyto útvary produkuji inzulin a mohly by tak významně přispět ke konečnému vítězství lidstva nad zákeřnou cukrovkou.

Podobných překvapivých podobností mezi lidmi a prasaty by se dalo najít ještě více. Vědci ale zatím nepřišli na to, proč tomu tak je. "

Ing. Vladimír Červinka

http://magazin2000­.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=749:g­enpotomci&cati

Další odpovědi
anonym

Co si o tom myslet jiného, než že člověk bude vždy oportunisticky hledat všechny cesty které mu mohou přinést jakýkoliv profit a kterými je možné jít.

Zda je to morální, se budete muset ptát každého zvlášt a každý vám řekne něco jiného. Jinak vám odpoví člověk kterému může orgán z takového zvířete zachránit život a jinak vám odpoví někdo kdo se celé dny prohrabuje bulvárními články jehož nejoblíbenější fráze pro kovnerzaci jsou „a paní to jste slyšela..“ spolu s „kam ten svět jenom spěje..“ 🙂

ivzez

Přečetl sis vůbec ten článek?
Chiméra nebude mít žádnou „právní osobnost“.

Křížení člověka s prasetem není cílem,
jde o pěstování orgánů pro transplantace.

Drap

Zatím takový kříženec neni, ale i takové křížení je zhovadilost.

zjentek

Vůbec jsem nevěděl, že je to novinka.

Kryšpín

Některý člověk nemusí být křížený, ale i tak se chová