postcd

Jak se stanovuje kolik kdo zaplatí za energie pokud je v rodinném domě jen jeden měřák a na něj 3 byty?

Dobrý den přeji, chci se zeptat jestliže se stanu majitelem nemovitosti, na které vázne břemeno bydlení jedné či více osob na doživotí, jak se stanovuje kolik kdo zaplatí za energie pokud je v rodinném domě jen jeden měřák a na něj 3 byty? Nebo jak vlastně to chodí když je více bytů v RD, to prostě každý jede za sebe, má vlastní smlouvy s dodavatelem vody, elektřiny..? Nebudu jako majitel povinen to vše platit i za ně? děkuji

Odpovědi
Funna

pokud je v domě jen jeden měřák (ale nevím, jestli mluvíš o všech měřeních – voda, plyn elektřina), nejde uzavřít smlouvu na X lidí…jen na jednoho…obvykle majitele nemovitost…pak už je na něm, aby se s nájemníky nějak dohodl, nejlépe písemně, jakou část zaplatí oni (např. spotřeba na topení podle obytné plochy, zbytek za každého „obyvatele“ a pod…sice to není úplně spravedlivé, ale nijak jinak to nevyřešíš)…a nebo se musí dodatečně nainstalovat podružné měření pro každý byt a společné prostory doúčtovat poměrnou částí…

ivzez

„Dobré účty dělají dobré přátele.“
Já bych investovala do dalších měřáků.
Energie i vodu bych nechala napsány na sebe,
aby dodavatel např. pro neplacení jednoho neodebral
eloktroměr a/nebo plynoměr, ale pro rozúčtování bych chtěla mít podklad.
Jinak byste se asi nevyhnul sporům.

Mapel

Pozvete si elektrikáře a on vám rozdělí obvody a instaluje podružné elektroměry a je pak vše jasné.

cukrar

postcd,
energie se stanovuje dohodou a odhadem. Jinak to nelze. Rovněž tak i s vodou a plynem. Ale může to být i jinak, páč nikdo nevíme jak je to u Vás rozvedeno.
Každopádně to může být rozličně, že voda je jen na majitele a podružným měřidlem se rozpočítává,

Je třeba zjistit více informací, vlastník domu (nebo oprávněná osoba) může zjistit na rozvodných závodech, na koho je naspána elektrika, plyn a voda..

Petr Woff

Dobrý den, od 1. ledna 2015 musejí být tuzemské byty povinně vybavené přístrojem, který měří spotřebu tepla, chladu a teplé vody. Více zde: https://www.e­on.cz/radce/chy­tra-domacnost/smart-home/merice-tepla-na-radiatory S pozdravem Petr, E.ON Rádce