JájsemRaibek

Ve kterých případech se píše tečka na konci věty?

Tak jsem tam byl v úterý 25.července 1965 – a napsat tečku? Pak z toho nebude tisícdevětset­šedesátpět, ale …pátého.
Koupil jsem si rohlíky apod. – a tečku? Budou tam dvě?

Nejlepší odpověď
annas

Kdy se píše tečka. Vaše případy.

Číslovky
1 .Pokud jde ukončení oznamovací věty, tečka se píše.
"Tečka se nepíše, jestliže se číslo může číst jako číslovka základní i řadová – v tom případě stojí číslo vždy za jménem, i když má platnost číslovky řadové; např. v bibliografických údajích, za řadovými číslovkami udávajícími díly nebo svazky knih a ročníky časopisů, stránku knihy nebo časopisu, kapitolu, odstavec, řádek, verš, paragraf apod.:
viz Toulky českou minulostí 5, 79 (= díl 5, strana 79); Živa LIII, 2005, str. 16; § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 227/2000 Sb.; hlava IX; kapitola VII.

2. Za zkratkami končícími souhláskou se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo jiné interpunkční znaménko než tečka.
Dvě tečky nikdy vedle sebe nepíšeme.

Více pak v odkazu.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=160

Další odpovědi
arygnoc

Tak jsem tam byl v úterý 25.července 1965. – v tomto prípade je bodka na konci vety vetotvorná, netvorí radovú číslovku. (platí rovnako v českom i slovenskom jazyku)

ale:
napr. v dotazníku, formulári:
jsem tam byl: v úterý 25.července 1965 – bez bodky, nejedná sa o vetný útvar, vetu.

treba rozlišovať, kedy sa jedná o vetu, kedy napr. o výčet, formulár, nadpis a pod., teda kedy bodka tvorí vetu.

skratky:
dve bodky sa za sebou nepíšu, i keď sa skratkou písanou s bodkou končí veta.

niečo iné je trojbodka (je to JEDEN znak, >…< (tri bodky) nie je >…< (trojbodka)).

😉