Avatar uživatele
JájsemRaibek

Ve kterých případech se píše tečka na konci věty?

Tak jsem tam byl v úterý 25.července 1965 – a napsat tečku? Pak z toho nebude tisícdevětset­šedesátpět, ale …pátého.
Koupil jsem si rohlíky apod. – a tečku? Budou tam dvě?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3199 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Kdy se píše tečka. Vaše případy.

Číslovky
1 .Pokud jde ukončení oznamovací věty, tečka se píše.
"Tečka se nepíše, jestliže se číslo může číst jako číslovka základní i řadová – v tom případě stojí číslo vždy za jménem, i když má platnost číslovky řadové; např. v bibliografických údajích, za řadovými číslovkami udávajícími díly nebo svazky knih a ročníky časopisů, stránku knihy nebo časopisu, kapitolu, odstavec, řádek, verš, paragraf apod.:
viz Toulky českou minulostí 5, 79 (= díl 5, strana 79); Živa LIII, 2005, str. 16; § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 227/2000 Sb.; hlava IX; kapitola VII.

2. Za zkratkami končícími souhláskou se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo jiné interpunkční znaménko než tečka.
Dvě tečky nikdy vedle sebe nepíšeme.

Více pak v odkazu.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=160

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

Tak jsem tam byl v úterý 25.července 1965. – v tomto prípade je bodka na konci vety vetotvorná, netvorí radovú číslovku. (platí rovnako v českom i slovenskom jazyku)

ale:
napr. v dotazníku, formulári:
jsem tam byl: v úterý 25.července 1965 – bez bodky, nejedná sa o vetný útvar, vetu.

treba rozlišovať, kedy sa jedná o vetu, kedy napr. o výčet, formulár, nadpis a pod., teda kedy bodka tvorí vetu.

skratky:
dve bodky sa za sebou nepíšu, i keď sa skratkou písanou s bodkou končí veta.

niečo iné je trojbodka (je to JEDEN znak, >…< (tri bodky) nie je >…< (trojbodka)).

😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek