JájsemRaibek

Ve kterých případech mohu vzít Boží jméno, aby nebylo nadarmo?

Nejlepší odpověď
annas

Jste věřící? První tři přikázání jsou určena pro věřící, takže záleží na vás, zda se chcete provinit proti přikázání.

Boží jméno vyjadřuje: Boha Otce, Boha Syna i Ducha sv. Tato jména má mít křesťan ve velké úctě a vyslovovat je v modlitbě, v rozhovoru s křesťanem, v náboženském zpěvu. Nebo když se obrátíte k Bohu o pomoc.

Takže v uvedeném případě oprávněně Boha vzýváte.

.
Pokud vyslovíte Boží jméno nevědomky, třeba v údivu, máte jen lehký hřích, pokud vzbudíte pohoršení, nadáváte, klejete, tak je to těžký hřích.

Podle toho, jak Boží jméno vyslovujete, se projevuje vaše víra a vztah k Bohu a také, zda jste je použil či nepoužil nadarmo.

Ještě jsem si vzpomněla na křesťanské pozdravy apod. jimiž vyjadřujete Bohu úctu. Např. Můžete poděkovat slovy – „Pán Bůh zaplať nebo Pán Bůh žehnej,“ Také existuje pozdrav – „Pochválen buď Ježíš Kristus“, když se loučíte „Bůh tě opatruj“, cítíte s někým – „Potěš tě Pán Bůh“, nevíme, co bude zítra, takžw se můžete obrátit k Bohu – „Dá-li Pán Bůh“ atd.

Takže nejen užití Božího jména na nesprávném místě, ale i bezdůvodné nadávání, preferování jakýchkoliv vulgárních výrazů je rušivé a zbytečné, tedy nadarmo použité.

Další odpovědi
Roman71

Boží jméno znamená „působí, že se stane“. Toto jméno má hlubší význam, než si většina „věřících“ dokáže představit. Nebrat Boží jméno nadarmo znamená neznevažovat Božího jména a používat ho s náležitou úctou (například v modlitbě, při vyučování z Bible a podobně).
Je to jméno Nejvyšší Autority, Stvořitele všeho živého, dárce života..

Přikládám foto z římskokatolického kostela v Oltenu (Švýcarsko) a podotýkám, že z většiny Biblí bylo Boží jméno odstraněno a nahrazeno popisným titulem (Hospodin, Pán).

Zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/3c­/a1/fa/3ca1fa11086498f74­759424511c4df64­.jpg

Kepler

Třeba když cituješ z Bible. Tehdy by to mělo být v pořádku.

zjentek

Když je ti potřeba pomoci. Třeba při čtení podobných odpovědí, jako je tato, je možno prohlásit „Bóže můj!“ a nebude to nadarmo! ;)

Jiří Bohumil

Koukám, že se dnes věnuješ rozboru „desatera Božích přikázání“. Takže nemůžeš, pokud je to ve formě nadávky, třeba „Pane Bože, to je blb“, „Pro Krista pána“ a pod. Jinak ale při citacích z bible (jak říká Kepler), případně v diskuzi a kázáních je možno slova Bůh a Kristus (syn Boží) používat bez problémů.

ivzez

Ve všech, kdy je nevezmete nadarmo.
(Je jich moc, vyjmenovávala bych je tu aspoň týden.)

majestic

Používej to jak chceš. Nic jako bůh neexistuje, tudíž tím nikoho neurazíš, ani věřící, ti už urážejí sami sebe, protože v něj věří.

luckykubrt

Abys nebral Boží Jméno nadarmo je třeba poslouchat Jehovovy zákony. Židé, kteří žili před Kristem proti Bohu hřešili a tím brali Boží Jméno nadarmo. Bible píše, že Bůh nenaslouchá modlitbám ničemných. Židovští farizeové potom později zavedli, že brát Boží Jméno nadarmo znamená jej používat. Tak to ale není. Ježíš Kristus, Boží Syn potom později přišel na zem, aby hlásal Jehovovo Jméno. Oznámil Boží Jméno všem, kteří mu naslouchali. V synagogách veřejně řekl: „Jehovův duch je na mně…“ (podle proroctví Izajáše 61:1). A bylo taky součástí vzorové modlitby: „Otče náš, ať je posvěceno tvé Jméno…“ (Matouš 6:9).

Miloslav

V modlitbě, kterou Ježíš nastínil, uvedl příklad, když se ho posluchači ptali, jak se mají modlit, tak jim řekl: Modlete se například takto: „Otče náš, jenž JSI na nebesích, POSVĚŤ se jméno Tvé!“, vyzval lidi, aby ve „světě“ užívali Boží jméno, aby se vědělo, že Bůh skutečně EXISTUJE.
Pokud někdo, kdo to myslí dobře, tak když řekne: „Pane Bože, vyslyš mne“ nebo „Pane Bože, prosím…!“ a podobně, tak Boží jméno není vzato a bráno NADARMO.
Kdo však vysloví slovo Bůh s výsměchem, pohrdáním, v nejhorším případě v souvisloti s nadávání na Boha, tak je to bráno NADARMO a Bůh takovým člověkem pohrdá, tak jako ten člověk pohrdá Bohem.
Který OTEC, táta, rád neuslyší: „Tatínku, Otče, odpusť mi, nebo, prosím Tebe, vyslyš mne a pomoz mi, já už budu hodnej a POSLOUCHAT TĚ!“???
Ale Táta, OTEC, nerad slyší: „Táto, poslouchej mne!, já chci, já chci, já chci!“!!!