Kelt

Ve kterých cizích dílech je zmínka o naší zemi a lidech?

Mám na mysli filmy, divadelní hry nebo romány, které vytvořili spisovatelé z celého světa a je tam zmínka o České zemi nebo ještě Československu nebo tam vystupují Češi a podobně. A nezáleží na tom, zda jsou to pozitivní postavy nebo negativní. Tuším, že Shakespeare umístil děj jednoho svého dramatu do Čech, ale milostných románů, kde vystupují Češi asi moc nebude. Nebo filmů. Ale třeba někdo něco ví a vyvrátí mi to Děkuji.
A to, že si filmaři vybrali nějaké naše herce nebo u nás natáčejí kvůli exteriérům, bych nepočítal.

Nejlepší odpověď
Kepler

Moc velký literát nejsem, ale Česko figuruje v několika zahraničních filmech a hodně se jich tu i natáčelo. A kdo by neznal Bohemian Rhapsody od Queen?

Další odpovědi
quentos

Bez velkého přemýšlení jsem si vzpomněl hned na tři takové knihy.

Robert Fulghum: „Opravář osudů“ – v knize vystupují převážně Čechoameričané.

Fulghum dodnes považuje za zvláštní, že není zdaleka tak známý v USA jako v ČR; (na besedě v Trutnově dokonce doslova řekl, že píše pro Čechy) tuto knihu napsal jako poctu svým českým čtenářům.

Simon Mawer: „Skleněný pokoj“ – kniha a stejnojmenný film – o brněnské vile Tugendhat a osudech lidí, kteří v ní žili

J.-M. Guenassia: „Vysněný život Ernesta G.“ – román na základě skutečné události o Che Guevarovi a jeho české milence; román se odehrává částečně v Praze, ale i ve Francii a jinde.

Rokio

V jednom díle v seriálu Simpsonovi jedna ze švagrových Homera mluvila o českých zásuvkách. V jiném zase byla narážka na učitele národů Jana Ámose Komenského, a to v díle, kde Líza měla nového učitele, který přišel do třídy přestrojený za kovboje a pak učil podle svého uvážení a třída ho zbožňovala.

V jedné z epizod Grifinovi pes Brian mluvil o Praze.