Terixína

Ve kterých bitvách země vyhrála, ale v podstatě prohrála?

Vím, že tam patří sedláci u Chlumce a ještě Napoleonovo tažení do Ruska… Jsou nějaké další takové bitvy?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na úhlu pohledu. Neuvedla jste, která země, takže beru zemi českou.

Třeba bitva u Kresčaku Jde o bitvu s „českou účastí“ – padl zde již slepý český král Jan Lucemburský, když s českými bojovníky příspěchal na pomoc francouzskému králi .

Třicetiletá válka – Vestfálský mír – centralizace moci ve Vídni – povolené jedině katolictví atd.

Vyšla kniha " Nejdůležitější bitvy našich dějin", v níž se dovíte mnohem víc.

Vydalo Nakladatelství Alpress , stran 213, formát: 13×20,5 cm , cena 229 Kč

Zmiňuje ji Jitka Lenková

Seznam bitev českých dějin

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_bitev_%C4%8Des­k%C3%BDch_d%C4%9Bjin

Další odpovědi
Rokio

Válka proti nacistickému Německu. Jedná se sice o válku, nikoliv bitvu, ale zde byli milionové ztráty na straně vítězů.

Dále pak bitva u Thermopil. Zde padlo tisíce až desetisíce Peršanů, aby porazilo tři sta Sparťanů.

Edison

Pyrrhovo vítězství.

aliendrone

Tak např. ve válce mezi Japonskem a Čínou 1937–45. Japonci prakticky pokaždé rozprášili čínská uskupení. Ti se znovu zformovali o pár kiláků ve vnitrozemí a tak pořád dokola. Japonci jak známo válku prohráli. Totéž Vientam. Američané pořádali jednu vítěznou ofenzívu za druhou – a jak dopadli. :)

Jako obzvláště pitomé se jeví zahájení války Japonsko-USA (přepadení Pearl Harbouru 7.12.41). >> Přestože se na první jeví jako velké japonské vítězství, když potopili prakticky celou americkou bitevní flotilu v Pacifiku, tak nezničili ani nepoškodili jedinou letadlovou loď a nezničili ani přístavní infrastrukturu (především zásoby ropy), jakkoliv to bylo v jejich možnostech a snadné. V podstatě Spojené státy zbavili zastaralého železného šrotu z 1. sv. války, se kterým by amíci (pokud by byli natolik šilení a vydali se s tím na moře) stejně nic nezmohli. Udivující je na tom zejména fakt, že Japonci v té době byli jediní, kteří si uvědomovali a doceňovali možnosti/sílu letadlových lodí. Takto promrhat výhodu nečekaného prvního úderu je vskutku ojedinělé. (pokud se tedy vůbec dá hovořit o nějaké nečekanosti, ale to je jiná otázka)

Edison

A dnešní situace v Evropě dokazuje, že Němci nakonec vyhráli. A je třeba si všimnout, že plán EU existoval už před koncem války a pochází z hlav nacistických průmyslníků.