Ve které knize zemře postava jménem Pavel těsně před koncem války pro zbloudilou střelu ?

Více informací nemám. Jsem si dělala nějaký test s literárními postavami a názvy knih v něm chyběly – asi aby byl test těžší – a nebyly ani ve výsledcích dopsané. Po pátrání se mi podařilo zjistit názvy všech knih, které neznám – kromě této jediné. Nevíte náhodou – nebo jste dokonce nečetli ? Děkuji.

Doplňuji:
Svůj čtenářský nedostatek při některé z dalších návštěv knihovny napravím. Bych si stejně chtěla přečíst knihu Tři kamarádi – myslím, že by se mi mohla líbit.

Nejlepší odpověď
quentos

E. M. Remarque – „Na západní frontě klid“. Četl jsem ji, ač je tomu již drahně let. Bezvadné dílo.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na_z%C3%A­1padn%C3%AD_fron­t%C4%9B_klid

Další odpovědi
anonym

Napadlo mne „Na západní frontě klid.“ Erich Maria Remarque. Bombový knížky
Doplňuji:
bylo i zfilmováno.

bolak

A von tam dělal nějakej rambajs nebo co? že umře už je tam najednou klid…

ukojte mou zvědavost, já to nečet

annas

V den, kdy agentury hlásí, že je na západní frontě klid, Pavel umírá zasažen zbloudilou střelou, možná již poslední v této válce.

Období 1. světové války – mladí gymnazisté šli dobrovolně na frontu přímo ze školních lavic.

quentos

spíš bych to viděl tak, že umřel a teprve potom došlo k onomu hlášení. Proto ten rozpor – „jen“ jeden lidský život ve válce nic neznamená, frontu proto vnímali jako „klidnou“…

annas

Quentosi, vím. Na závěr se v knize objevuje absurdní zpráva, že „na západní frontě není nic nového.“ Co je proti klidu zbraní jeden ztracený llidský život?

Pavel zemřel v den vyhlášení zprávy, zda před nebo po, jsem neuvedla.. Nešla jsem do podrobností.

quentos

tak tohle Ti bohužel neprozradím, protože rozpor mezi Pavlovou smrtí a „klidem“ na západní frontě je v podstatě pointou celé knihy…

anonym

Tak obsah knih lze zjistit na internetu, ale si myslím, že jen pro dobrý pocit je lepší si knihu přečíst. Také mi bude trvat asi celý život než všechny knihy, které by mě zajímaly přečtu. Až přečtu poslední knihu, tak mohu klidně umřít.