Rebeka S.

Ve které armádě bojoval Hitler za 1. světové války?

Některé zdroje uvádějí rakouskou armádu a jiné německou. Která to tedy byla?

Nejlepší odpověď
annas

Mohla jste mít odpověď hned – viz archiv. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-hitler-byl-umelec-a-za-prvni-svetove-valky-utrpel-na-bojovy-plyn.

Z německého zdroje

Někteří mu říkali „šílený Rakušan“. Na rozdíl od toho, co nacistická propaganda později naznačovala, nebyl Adolf Hitler v první světové válce statečným vojákem. Radikalizovala ho ale zkušenost na frontě politicky?
Hitler, dobrovolník v bavorské armádě, v žádném případě nebyl prase v první linii, jak se později vykresloval. Jako posel byl používán hlavně v etapě, takže míle za hlavní bitevní linií. Přestože dělostřelecké granáty občas zasáhly zadní velitelství a posly, ve srovnání s nebezpečím smrti v zákopech Hitler válku přežil na relativně bezpečné půdě.

Hitler během 1. světové války členem tzv. List Regiment, jak se obvykle nazýval královský bavorský 16. záložní pěší pluk (RIR 16). Velitel plukovník Julius von List byl zabit v říjnu 1914 v první bitvě u Ypres, po které pluk obdržel čestný název „List“.

https://www-sueddeutsche-de.translate.go­og/politik/100-jahre-erster-weltkrieg-hitlers-regiment-1.2069478?_x_­tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_­tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

Další odpovědi
Dvorní šašek

Byla to tehdejší pruská (německá) armáda. V Rakousku byl uznán jako neschopný vstoupit do služby armády.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Adolf_Hitler#Ml%C3%A­1d%C3%AD_a_prvn%C3%AD_sv­%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1l­ka

led

Ako dobrovoľník sa prihlásil do Nemeckej armády v Bavorsku. Na riadnom odvode by ho pre zlý zdravotný stav, podobne ako v Rakúsku, nezobrali. Vojnu potom odslúžil ako spojka. Jediné vyznamenanie dostal ako" bolestné" za nadýchanie sa bojového plynu, ktorý prežil.

PS.
Šašku, Prusko aj Bavorsko boli súčasť Nemeckého cisárstva.

magorvkleci

led: Ten Odznak za zranění dostal už v květnu 1918. Otravu plynem prodělal až v říjnu 1918. Už v roce 1914 dostal Železný kříž II. stupně a v srpnu 1918 Železný kříž I.stupně.

led

No vidíte, ako rýchlo zabúdam na tie časy 1.svetovej vojny…