jirka F

Ve filmu 300: Bitva u Thermopyl zakryly lukostřelecké šípy na chvíli slunce. Bylo by tohle možné i doopravdy?

Nejlepší odpověď
gecco

a) ano

Ptáš se, zda je možné, aby množství letících šípů snížilo množství světla dopadajícího v daném místě na Zemi? – i jen jeden šíp (obecně jakákoli překážka) odráží a pohlcuje část záření – v případě jednoho šípu, samozřejmě, nepozorovatelně pro lidské oko.
Takže – samozřejmě, že je to možné…

Ale jestli tomu tehdy tak i bylo nemám nejmenšího tušení…
😉

Další odpovědi
led

a) ano

Pri dostatočne veľkom množstve, rádovo v tisícoch a ostrom slnku (nie v rozptýlenom svetle) môže byť na Zemi vidno tieň, odkiaľ nevidno Slnko. Poznáme to i v súčasnosti, pri nízko letiacom lietadle.
Pozrite si obrázok tieňa lietadla http://www.gon­zoaviation.com/A­wEshop2UserFi­les/image/docu­mentIcon/LI-2%20tien.jpg ak pozorovateľ stojí v mieste tieňa v daný moment mu lietadlo skutočne zakrylo Slnko.
To isté sa stalo aj pozorovateľovi počas „prestrelky“ u Thermopyl, pokiaľ stál v mieste, kam dopadali tiene husto letiacich šípov.

lexx

b) ne

ne, spočítej si

anonym

a) ano

Pokud by těch šípů bylo dostatek a neproniko by světlo od slunce ,tak proč né.