VaKo

Vážně objevil gravitaci sir Isaac Newton?

Nedávno jsem viděl dokument Starodávné megastavby, tento díl byl o Hagia Sofia. A tehdy mě napadlo, že Newton nebyl první kdo věděl o gravitaci. Jelikož dávno před Newtonem architekti při navrhování oblouků počítali s touto silou a věděli ,že jsou-li pilíře odděleny od vršku oblouku, bude na pilíře tlačit gravitace a pilíře se budou rozjíždět od sebe. Souhlasíte se mnou?

Nejlepší odpověď
annas

Trocha historie:

1 " První gravitační experimenty provedl Galileo Galilei (1564–1642). Sledoval volný pád, šikmý vrh, pohyb po nakloněné rovině a závislost periody kyvadla na délce závěsu. Objevil základní zákony těchto pohybů, včetně zákona o skládání rychlostí.

2. K dalšímu poznání gravitace přispěli Tycho Brahe (1546–1601) a Johannes Kepler (1571–1630). Tycho Brahe byl dánský astronom, vynikající pozorovatel.

3. První universální zákon gravitace objevil sir Isaac Newton (1643–1727).?

Podrobnější informace v odkazu
http://www.al­debaran.cz/as­trofyzika/gra­vitace/newton­.html

--
Zajímáte-li se o Vývoj poznatků o přírodě, vesmíru, gravitaci, projděte si článek GRAVITACE A JEJÍ MÍSTO VE FYZICE, autor VojteěchUllman.
http://astronu­klfyzika.cz/Gra­vitace1-1.htm

Další odpovědi
Quimby

On byl ale první kdo ji popsal. To, že něco jako gravitace existuje vědělo i vesnický dítě, ale nikdo nevěděl co to je. On ji objevil jako sílu, dokázal ji změřit a vytvořil vzorec, sice ne přesně, ale dokázal to. Ostatní ji znali jen ze zkušeností.
Je samozřejmě teoreticky možné, že to už udělal někdo předtím, ale to se nedochovalo.

arygnoc

niečo vedieť a niečo poznať je rozdiel.
mnoho ľudí vie napr. že voda tečie, ale nevie prečo, že oheň horí, ale nevie prečo, že elektrina svieti, a nevie prečo, …

to, že niečo ťahá k zemi, vedeli ľudia už dávno, ale prečo – to nevedeli.
to pochopil a vysvetlil až sir newton, a dokonca to dokázal i formulovať do podoby zákonov.

:-Q