eLx

Váš názor na pomstu?

Čistě filosoficky. Je to správné? Či špatné? Ani jedno z toho? Mstíte se? Nebo případně mstili? Kam až myslíte, že jste schopni zajít? Cokoli, co vás v tomto kontextu napadne. Díky. ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Přeživší oběti holocaustu už toto odvěké téma vyřešily s moudrostí hodnou zkušenosti stařešinů rodu. Jejich resumé zní:
Odpustit ano, ale zapomenout nikdy!
Zmíněná šárija zaměňuje pojem pomsta a trest, to je velký rozdíl a nejen filozofický, jak hovoří záhlaví otázky.
A iv musím tentokrát pochválit, je vidět, že když upustí od rozpustile žertovného tónu, dokáže být i rozumná.
A závěr? Pomsta je přirozený afekt po utrpěné křivdě nebo bezpráví, jehož krajní polohy jako vendeta nevratně devastují celé rodiny.
Je to prudká a autentická reakce emocí na zasažení naší osobnosti, jakmile vyprchá a nastane rozumové stádium, uvědomíme si, že se užíráme pro zlobu a ubohost druhých, čímž si sami škodíme a vlastně tak nahráváme agresorovi.
Optimum je, být lepší než protějšek v duchu receptu led, ač slovenka, tady se blíží více vyzrálé a historií hořce poučené české mentalitě a zapomíná na rodnou ohnivost.
Doplňuji:
Ad fcoop, jindy uvážlivý, ale nyní na 4 řádcích hned dvoje křivá tvrzení.

  1. O odpuštění jsme psali jen já a Deli a věz, že jsme si oba zmíněné setsakramenstsky prožili na vlastní kůži. Čili 100% většina ví, o čem mluví.
  2. Nikdy nelze srovnávat mstu a trest.

Zákonný trest je součástí právního státu jako represivní prostředek proti nezákonnému jednání ohrožující společnost.
Zákon se nemstí, ale trestá a vychovává.

Další odpovědi
anonym

Moje pomstychtivost nejvetsi asi v zivote byla , kdyz jsem zde na odpovedich napsala Ajtakovi , ze za to , ze gratuloval ke zlatu Barbakanovi , ze uz mu nebudu davat nikdy v zivote palecky … 🙂 . Vcera uz jsem mu ale v diskuzi napsala , ze jsem myslela , ze to vydrzim alespon 3 dny ho nepaleckovat , ale ze to vydrzim sotva 2 !
Nekdy take nekoho nepaleckuji , protoze nepaleckuje on me , nebo malinko , tak to se spis pucim , ale mozna je to take minipomstychtivost. ? Sama nevim. 🙂
P.S. Ted vazneji : Ne , a vse se nam vraci … , tak i kdyby jsme vratili , tak se nam to zase vrati od nekoho jineho a tak porad dokolecka. Na tohle ja verim cely zivot a proto se mi to mozna i vyhyba a jeste jsem vlastne ani nemela duvod se nikomu mstit. Nikdo mi neublizuje. Kdybych se ja mstila , ublizila bych nejvic sama sobe. -iv-

led

Pomstiť sa možno rôznym spôsobom.
Jeden zo spôsobov je nereagovať, ďalší zo „strašných“ spôsobv je odmeniť zlo dobrom, a tých spôsobov je veľa.
Opíšem jednu z mojich hrozných pomst.
Jeden bývalý kolega mi veľmi ublížil. rozišli sme sa v zlom. Raz, potrebovala som na pomoc človeka s jeho kvalifikáciou, som dvihla telefón a zovolala ho na prácu.
Ostal veľmi prekvapený, ponuku prijal. Neskôr mi priznal svoje veľké prekvapenie z ponuky, neveril, že niekedy s ním ešte prehovorím a veľmi sa hanbil za to, čo mi vtedy spravil. Táto akcia bola odo mňa strašnááá pomsta na jeho ego.

baghira

Kdo se druhému mstí, porušuje Boží zákaz, neboť Lv (19:18) uvádí: „Nebudeš se mstít“. Co je to mstít se? Člověk požádá souseda, aby mu půjčil sekyrku a ten odmítne. Dalšího dne přijde soused za člověkem a zase on poprosí o půjčení sekyrky, ale člověk odpoví: Tys mi nepůjčil, já ti teď taky nepůjčím. – Tento člověk se pomstil a přestoupil tím Boží zákaz. Měl naopak ochotně sekyrku půjčit a neoplácet zlé. Je povinností každého neodplácet ve světských záležitostech zlé zlým, protože pro soudného člověka jsou to všechno nicotnosti, a není člověka hodno mstít se kvůli nim. Král David prohlašuje (Ž 7:5): „Odplácel jsem snad těm, kdo mi činili zle? Hle, pomohl jsem těm, kdo mě nenáviděli bezdůvodně“.

Existuje jediný dobrý způsob, jak se pomstít svému nepříteli – osvojit si dobré vlastnosti a chodit cestou spravedlivých. Tak se pomstíte nepřátelům nepřímo, neboť budou zarmouceni, když uslyší o vašich skvělých vlastnostech a dobré pověsti. Kdybyste konali opovrženíhodné skutky, vaši nepřátelé by se radovali z vaší potupy a hanby, a pak by pomsta patřila jim.

V každém případě se musí rozlišovat mezi pomstou a trestem.

http://613.cz/kicur-sulchan-aruch/8-i-dil/77-zakaz-sirit-reci-pomlouvat-mstit-se-mit-zast

Paulovič

Já osobně si myslím, že pomsta je dost odporná věc z hlediska obecného pohledu na věc. Pro mě je pomsta přirozená reakce na situaci.

Rozhodně se mi po pomstě uleví, cítím se líp a mám pocit jako kdyby jsem se nějak ubránil. Přijde mi to spravedlivé. Ostatně na tom nevidím nic špatného. V islámských zemích se uplatňuje tzv. právo šaría. Což je "oko za oko, zub za zub.

Mstím se rád, ale vždy jen oprávněně!

Díky za tuhle otázku, donutila mě se nad sebu zamyslet.

Deli

Mně je neskutečně blízký názor Dr.Axla:
Odpustit ano, ale zapomenout nikdy!

Nikomu nesvědčí užírat se nenávistí a záští, takže v rámci vlastního zdraví je odpouštět nutné. Odpustím, ale nezapomenu to. Kdesi to zůstává uloženo a objevuje se vždy, když dotyčného (dotyčnou) vidím…
Někdy bych chtěla i víc zapomínat.
Mívám období, poté, co mi někdo ublíží, kdy o pomstě sním. Pomáhá to. Plány a sny ale neuskutečňuji. Věřím, že by se mi to zas negativně vrátilo.

Hůř nesu, když někdo ublíží mým dětem. V takové situaci žádám manžela, aby zasáhl a vyřešil to. Jeho řešení bývají věcná a spravedlivá, já bych zašla mnohdy velmi velmi daleko…

fcoop

Pomsta nebo trest? Ono je to v podstatě totéž.
V drtivé většině mluví o odpuštění ti,kterých se to osobně netýká.
Nebo je to pohled,který já nedokážu pochopit.
Jednoznačně – Starý Zákon – OKO ZA OKO,ZUB ZA ZUB.

GM

Souhlas s Baghira. Na pomstu pozor, každý špatný skutek se ti vrátí několikanásobně.