Kepler

Vaříte občas stylem „co dům dá“?

A vyjde vám z toho překvapivě dobrá bašta? Nebo máte před vařením radši přesnou představu?

Nejlepší odpověď
yuko

Olivovy olej, houby, hrasek, ryze, maslo, parmezan – rizoto
Uvaris testoviny a vsechno nesnis – tak z nich udelas vybornou omeletu, pokud mas vejce.
Stejne zalezi na tom, jestli ten dum vubec neco da. A pokud ne, tak zajdi do lesa na houby nebo na navstevu k sousedum. Nebo posbirej na zahrade jablka a udelej si zemlovku. Pokud doma najdes maslo, zemli a cukr.
Nejlip se vari podle vlastni fantazie a stylem, co dum da. Jen je treba mit doma nejaky zaklad. Treba vejce.

Další odpovědi
zbyndo

Určite ano,veď treba premýšlať,ako si pochutiť aj teplom jedle,a pritom znovu a znovu nedoplňať zásoby.Je fain,keď je v chladničke aspoň niečo,kuknem,a podla zloženia sa mi premietajú recepty,a hlavne inprovizácia.Keď začnem,ešte neviem,čo to bude,ak mam olej a muku,urobím zápražku,ak mam aj mlieko,urobím omáčku,podla korenín určím je príchuť.Raz som dal majorán,koreni­e,racsu,kus cukru,soľ,mal som 2 vajíčka,spracoval som cestovinu,bach do toho,začalo sa to podobať na bryndzové halušky,potom vyrovnať sladkú chuť s octom,a nádherný perkelt bol na svete.To len príklad,je veľa možnosti,ako píšeš,podľa toho,:co dum da:Nahodou je to zaujimave,a mňa to baví,nie je umenie uvariť sviečkovú,keď mám kvalitné hovedzie,vyberanú zeleninku,super smotanu,a pripravený knedlík ako prílohu.Niekedy sú len brambory,ale keď ich hodime do truby,nasolené a posypané rascou,mňam.Citite tú vôňu.Dobrú chuť

Nejsem Tata!

Ano, Ano, Záleží na situaci.

ivzez

Ano a ano.

marci1

Pokud mám doma vejce, brambory, sýr, zeleninu, houby apod., tak z toho lze vždy něco v podobě bašty vytvořit! 🙂

aliendrone

WOE!!!! Tak já se smolím s odpovědí – a pak zamčená otázka! :( Tady přeci spěch se zamknutím nemá smysl nebo ano?

Kepler

No co jsem měl dělat, když první dvě odpovědi byly „ano, ano“. Jasně blbě položená otázka. Až pak někdo pochopil. Z toho si nic nedělej, mně se už to stalo mnohokrát.

Kepler

Anebo jsem pracně sepsal dlouhý příspěvek a mezitím nějaký blbec otázku smazal. No, co naděláš. Ale jestli máš nějaký výtečný recept vetřelecký, sem s ním!

aliendrone

Kuřstejk alá Aliendrone!

Mražený kuřízek dobře osol, pomatlej dijonskou hořčicí a adžikou a dej do mikrovlnky rozmrazit. (protože jsem to objevil sám, dal jsem tomu název „mikromarinování“, ale kdo ví, nejspíš už to někdo objevil přede mnou, jako ostatně hodně věcí). :)

Po rozmražení normálně naklepej, opeři nikoliv obyč. pepřem, ale směsí „7 pepřů“ od Vitany (jsou to kuličky, budeš potřebovat mlýnek na pepř) a normálně osmaž. Pak výsmah LEHCE pocukruj hladkou moukou, nech zapražit a do finále to podlej ústřicovou omáčkou – oyster sauce, trochou grilovacího koření a nech zlehka probublat. (aby byl „výživný“ sosík) Ideální je k tomu vařený brambor (oloupej během rozmražování, nakrájej na malé kousky, abys je nemusel dlouho vařit), ale dá se to i s chlebem nebo jen tak, když je jeden línej, znáš to. Pak můžeš chlebem vytřít pánvičku s výpekem – tedy pokud nejsi z těch, co smaží stejk ve 2 litrech oleje. ;) :D
Úpo NEJ je ale smažit na vepřovém SÁDLE (ideálně domácím, ale i kupovaný je MNOHEM LEPŠÍ, než nejjakostnější olej) – to je prostě BEST!!!

Jestli máš v zásobě mražený nakrájený šnytlík nebo kadeřavou petrželku (ještě lépe čerstvé), můžeš „pro oko“ posypat. V pohodě zmákneš do 30 minut!

Takové recepty dělám obvykle mezi 2–4 ráno, kdy se mi nechce oblékat a jít někam na jídlo nebo na nákup (stejně tou dobou mají regály poloprázdné a třeba čerstvé pečivo uvidíš až kolem 6:00) :(

Tímhle způsobem jsem „vylepšil“ klasický kuřstejk na úplně jiný level (hlavně to dělá ta adžika myslím), celkem dobré žraso. Jenže fakt je, obvykle se spokojím s otevřením konzervy a sežeru ji studenou. Navíc…

Mám podezření, jestli v tom „mňam, to mi to chutná“ nehraje roli fakt, že když už se k tomu rozhoupu, jsem obvykle ve stavu, kdy bych mrtvýmu sežral nohu a vypil oko! ;) :D :D

ivzez

Co je adžika?

aliendrone

To je taková červená jemně pálivá (pro mne ;):D) pasta/kečup odněkud z Ruska nebo Gruzie či tak nějak. Hodně to kupují Rusmeni. http://babinet­.cz/clanek-17588-univerzalni-zazrak-z-gruzie-adzika.html

Tahle https://nakup­.itesco.cz/gro­ceries/cs-CZ/products/200113036­5171 je ovšem ne moc dobrá, fajné jsou ty z rusmeny vedených prodejen, popřípadě v SAPA.

Kepler

Ty jsi fakt pako. Kuřstejk? Normálně stejky nekouřím, ale za pokus to stojí. Máte ale vy vetřelci divné způsoby. Jinak ale většinu složek doma běžně nemám. Nenaruší to účinnost slizu a krve, co by molekulární kyseliny?

aliendrone

To já taky „ízky“ nekouřím. Ty jo? ;) :D :D

Hele, až na tu adžiku (sám to znám teprv pár let) a „7pepřů“ od Vitany mi neříkej, že „nemáš většinu“ – co teda MÁŠ? Já mám zpravidla na skladu JEN mražené/konzer­vované či jinak „časově odolné“ věci. Ale brambory asi máš, zelený si pokud vím pěstuješ na okně, omastek také nějaký vykouzlíš a dijonskou hořčici, no dobrá, někomu nejede. Ale dá se to i bez ní – ta adžika je podle mne klíčová, aby to mělo grády. Je laciná (cca pade) a VYDRŽÍ DLOUHO i mně (obvykle dáváš jen malé množství) – a to já to cpu skoro do všeho – od poblívek až po guláš! A až vyzkoušíš na stejk „7pepřů“, na normální pepř ZAPOMENEŠ, to mi věř!!!

Prostě jsi prdlaj experimetální chemik, co můžu čekat od majitele Keplerových palíren a kvasíren a.s., žejo… :(

Jen děffky, hazard – orgie, Keplera vytrhnou z letargie! Sakra, celkem se to rýmuje, takže to BUDE PRAVDA!! ;) :D :D

Brblal

Jinak já odpovím na otázku: Občas si dám k obědu na chatě nějakou hotovku, např. jako jsou na „hotovky.cz“ jako párek s fazolema, guláš v konzervě, brambory a k tomu lančmít (=lunchmeat), v létě na chatě to stačí. Stejně člověk celý den tráví u řeky, sluní se…, odpočívá na dovolené…

Brblal

Také tady máme v mrazničce pizzu (hotová, zmražená). To je také rychlé jídlo (stačí ohřát v troubě).

Brblal

A občas si koupím buchtičky (v učňovské pekárně), bez náplně a k tomu se udělá řídký vanilkový pudink a mám 2 dny sladký oběd, právě teď to mám, je to příjemná změna (jinak diabetik nejsem).
Přesně tohle jídlo tady měli (kromě jiných běžných) v restauraci a já jsem si to dal a pochutnal jsem si!
Občas si prostě dám něco sladkého i k obědu (a k tomu běžnou polévku – teď mám hráškovou).