poličkofil

Jaké postavení má velvyslanectví, které působí na území obsazeného státu, v případě války?

Kdyby např. Německo obsadilo Belgii (neřešme pravděpodobnost), co budou dělat velvyslanectví cizích zemí v Bruselu?
Evakuují je, nebo budou spoléhat na jejich nedotknutelnost?

Odpovědi
annas

Existuje Vídeňská úmluva o diplomatických stycích.

"Článek 44

Přijímající stát musí i v případě ozbrojeného konfliktu poskytnout osobám požívajícím výsad a imunit, pokud nejsou příslušníky přijímacího státu, a členům rodin těchto osob bez ohledu na jejich příslušnost, výhody umožňující jim odjet jak možno nejdříve. Zejména jim musí dát v případě potřeby k dispozici dopravní prostředky nutné pro jejich dopravu a dopravu jejich majetku."

https://www.mzv­.cz/jnp/cz/o_mi­nisterstvu/vi­denska_umluva_o_di­plomatickych_sty­cich.html
--

Jakl je to možné řešit, si přečtěte v odklazu

https://www.qu­ora.com/What-happens-to-an-embassy-person-if-the-country-they-work-in-declared-a-war-on-the-country-they-are-from

What happens to foreign embassies in countries when they are warring?

Edison

Ne na jejich nedotknutelnost, ale na svou nedotknutelnost. Nemluvě o tom, že o tom nebude rozhodovat zastupitelství v dané zemi, ale vláda prostřednictvím zamini.