dust8

Vadilo by za šera či noci bílé světlo čelovky namontované vzadu na helmě, nebo vzadu musí být výhradně červené?

Nejlepší odpověď
Edison

Dozadu výhradně červené! Teda jestli sám nechceš, aby oslněný, za tebou jedoucí, to do tebe napálil. Další význam je, že bílé světlo se objíždí ZPRAVA, červené ZLEVA, bo bíle svítí PROTIJEDOUCÍ vozidlo dopředu. Takže pokud bys svítil dozadu bíle, pak někoho donutíš do pangejtu. A to nechceš. Ono v noci i dopředu BLIKAJÍCÍ světlo protijedoucího řidiče dost osplňuje… A to pořád slýchám od pumpičkářů, že je to přeci bezpečnější, když je to ještě výraznější. Taková blamáž…

Další odpovědi
Kepler

Koncové světlo jen červené! Jinak bys zmátl ostatní účastníky silničního provozu a ti by si mysleli, že jedou v protisměru. To bys nevěřil, jak řidiči zmatkují. Jeden blbec na motorce si myslel, že projede mezi dalšími dvěma vedle sebe, a ono to bylo auto!

led

Dopravná vyhláška hovorí o povinnom červenom koncovom svetle za zhoršenej viditeľnosti (v zimnom období aj cez deň), to sa týka vozidiel (motorových aj nemotorových) na cestách.
Chodec na ceste pri zhoršenej viditeľnosti používa buď výstražné žlté blikajúce svetlo, alebo reflexné pásky od bielej, žltej až po bledomodrú. Ale pozrite do obchodov reflexné pásky a odrazné plochy, či svietace topánky vo farbách dúhy podľa ľubovôle výrobcu a farbosleposti predajcu.

dubraro

Dozadu vždy červené. A raději na místo u bicyklu obvyklé, než na helmu. Neobvykle vysoko (na helmě) umístěné světlo dělá na řidiče vozidla vzadu dojem, že cyklista je dále, než ve skutečnosti.
BTW: Rozmáhá se nám tady takový nešvar … extrémně silné LED svítilny, namontované na kole jako přední světlomet a seřízené tak, aby oslňovaly protijedoucí řidiče.

Zdroj: http://www.ko­lombo.cz/bike/n_ko­lo.html