Terryle

Vadí vrtulovým letadlům sopečný popel?

Tryskové motory se sopečným prachem zanáší, popel se v nich horkem rozpatlá a motory vlastně zalepí, takže vysadí. Ale jak je to s vrtulovým pohonem? A co vrtulníky? :)
Doplňuji:
PS: dík za odpovědi, případné reakce v diskusi, jako obvykle :o)

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Vrtule ten prach rozvíří, ale do motoru nenasaje.
http://www.mi­litary.cz/usa/a­ir/post_war/C-133/images/mo­tor_s_vrtuli.jpg
Akorát budou možná nahozený okýnka.

Další odpovědi
Děda Louda

Vrtulová letadla mají vrtuli samozřejmě také poháněnou motory. Ty se zanášejí a zadírají ostrým sopečným popelem rovněž, ať už se jedná o pohon turbomotorový nebo klasický pístový. Všechny spalovací motory nasávají okolní vzduch jako okysličoovadlo paliva. Ve vakuu jsou funkční pouze motory raketové, které mmají vlastní zdroj okysličovacích složek paliva oddělený od okolního prostředí, tedy atmosféry. Okýnka se ostříknou hadicí.

tom004

Sopečný popel jim vadí,ale oproti proudovým mají tu výhodu,že vzduchové filtry se dají upravit tak,že motory jsou víc chráněny. Podobné vlastnosti měli i vzduchové filtry za druhé světové války ,měla je německá armáda v Africe.Sopečný popel je ale silně agresivní,takže ani vrtulovým ani turbovrtulovým letadlům se v civilní přepravě lety nepovolí. Možná,že by to vydržela stará vrtulová letadla s hvězdicovým motorem,tam byl ještě celý systém od nádrže až po výfuk vzduchotěsný. A ještě,moderní letadla jsou našlapaná elektronikou a ta by asi „odešla“ nejdřív.

poa.li

Myslím, že u vrtulových by mohle popel tak zanést vzduchový filtr, že by motor neměl dostatek vzduchu a přestal pracovat…

hanulka11

Vrtulníky nelétají tak vysoko, tak by jim to vadit nemělo

Terryle

Děda Louda:
ha, díky moc, zase jsem chytřejší! Já si právě říkala, že ta vrtule se taky musí něčím pohánět…
Okýnka se ale neostříknou – částečky sopečnýho prachu jsou hodně ostrý a sklo úplně ošmirglujou, takže přes něj není vůbec nic vidět. Piloti koukaj do bílý tmy, což na lítání není ideální… :)

Terryle

hanulka11: jo, vlastně je pravda, že i loni po výbuchu té Ejajajaj u nás záchranky a policajti lítali jako obvykle. Asi by se jen nesměly hnát do těsný blízkosti kráteru…