orestez

V zásuvce je propojena pracovní nula se zemí. Zvyšuje to odběr el? Vadí to něčemu?

Nejlepší odpověď
mosoj

U dvojvodičového rozvodu zcela v pořádku. Nulový vodič nejdříve na ochranný kolík a potom na pracovní nulu. Nikoli opačně. Nic se nezvyšuje.

Sice se to již nepoužívá , ale všechno před tím, je tak uděláno i s tím hliníkem. Vadí to jenom elektrikářům, kteří chtějí nehorázný kšeft.

Jestliže se to vypaluje, tak to chce vzít šroubovák a šroubky dotáhnout.I to značí že byla tehdy práce odfláknuta. Mám dvojvodičový rozvod v hliníku z roku 1980 a zcela bez problémů!!! S komunistama to nemělo nic společného. Trapné.

Elektrikář mně nesmí do baráku.

Další odpovědi
brillant

Zapojení v TN-C na němž není nic divného.

aliendrone

Normální TNC rozvod (ještě z doby komoušů) – fůůůůj hlína! Obděr to nezvyšuje, vadí to v určitých případech bezpečnosti. Sdružený PEN vodič není tak bezpečný, jako samastatně vedený PE a N. Již se nepoužívá a to ani ta hlína.

Dnes lze stále vidět v panelácích a obecně budovách postavených/kde byla elektrika dělaná před rokem 89. (včetně toho hliníku) Ségra má v bytě tyhle hliníkové TNC rozvody, pořád se jí to vypaluje (hlavně zásuvky)!! :(

autacek

Vzhledem k tomu, že o elektice nemáš nejmenší páru, neměl bys lézt ani do takovéto zásuvky a lépe by bylo svěřit tuto problematiku odborníkům.

Standardní zapojení tak jak je to na obrázku to není, těžko však určit, který drát vede kam. Taková elektroinstalace v hliníku je zralá na kompletní rekonstrukci.

Třeba tady si o tom můžeš přečíst něco víc.

http://www.3pol­.cz/cz/rubriky/fy­zika-a-klasicka-energetika/704-tajemstvi-ochranneho-koliku

K dotazu na spotřebu energie, po rekonstrukci podstatný rozdíl nepoznáš, bezpečnostní však bude značný.

mzm

K obrázku, zapojení OK, provedení trochu strašidelné a hliník teče, takže co pět let (?) raději dotáhnout.

orestez

Dotáhnout, to se říká. Na fotce není žádný roztečený či spálený hliník. V některých barácích to bývá horší. To zapojení je právě divné.

aliendrone

S komunisty to mělo společného pouze to, že TNC rozvody se za režimu standardně používaly a hliník coby standardní silový vodič místo mědi taktéž. (obojí kvůli úsporám drahého materiálu)

Když o tom víš kulový, tak nepindej blbosti.

Klasický TNS rozvod je MNOHEM bezpečnější, ale rozumím, že když o tom nic nevíš, tak to je nad tvé chápání. Až tě někdy potká kontakt s kostrou spotřebiče, která je pod napětím (třeba v mokré koupelně), pochopíš jedním rázem, jak super je rozvod s chráničem(i). Pro kardiaka nebo dokonce kardiaka se stimulátorem to může být otázka života a smrti! Ale i u zdravého jedince, když dostane pecku a padne hlavou na okraj vany to nemusí být slast!

A s tou hlínou jsi mne FAKT dostal! I poslední trouba ti vysvětlí, že u hliníkových rozvodů je to jen otázka času a štěstí KDY (nikoliv jestli!) začnou zlobit. A to i kdyby byly udělány sebelépe! Až k tobě dorazí znalosti jako „koroze“, „vzájemný vliv teploty na přechodový odpor a korozi“ atd., tak teprve PAK něco pindej o trapnosti. Tvoje tvrzení jen dokazuje, jak MÁLO máš s tím zkušeností.

TNS rozvod v mědi je prostě LEPŠÍ, než TNC v hlíně, to je prostě FAKT a nic na tom nemění, jestli elektrikář chce lepší kšeft!

I když u tebe mne nepřekvapí ani fakt, že sis sám natáhl elektriku v hlíně už v roce 1780 a POCHOPITELNĚ DODNES BEZ JEDINÉHO PROBLÉMU. ;) :D :D

Jinak ti přeji HODNĚ ŠTĚSTÍ při jednání s pojišťovnou, až budeš případně chtít plnění a oni zjistí, že nemáš revize, muehehe! ;) :D :D

mzm

Hliník se používá hojně, třeba jen zřídka jsem viděl měděné kabely v zemi, tam je tlustý hliník. V baráku je to blbý. Možná ani ne tolik kvůli korozi (i když asi to taky má svůj vliv), ale protože hliník teče. Takže jak píšete, je otázka kdy začne, ne jestli vůbec začne. Ale pokud se spoj, který je jen přiložený (ne přitažený) zatěžuje max ampérou, tak by mohl vydržet dlouho.

aliendrone

Souhlasím – zemní kabely tlusté jak poleno se snad DODNES dělají hliníkové, ale nebavíme se o rozvodech ČEZu či víbůh komu to dnes vlastně patří, ale o soukromé části – tedy to, co je v bytě/baráku až za hodinami.

S tím „tečením“ hliníku – slyším to poprvé a protože znovu opakuji, NEJSEM elektrikář, nemůžu se k tomu relevantně vyjádřit, nicméně s ohledem na zkušenosti a znalost fyz. chem. vlastností Al jsem nakloněn tomu věřit, zní to smysluplně. (hliník je prostě moc měkký)

Každopádně z VLASTNÍCH životních zkušeností mohu dát ruku do ohně na to, že hliníkové kabely/rozvody ve spojích (zásuvky, krabice/věnečky apod.) prostě mají omezenou životnost. Typicky u mé sestry – v posledních 5 letech jsem jí musel bastlit 3 zásuvky a krabici s věnečkem. (bydlí v paneláku postaveném 1987 > 25 let BEZ problému, teprve v poslední době to začalo odcházet) Stejnou zkušenost mám od mých známých. (Obvykle to bývá první zásuvka v řadě, následkem čehož nejde celá zásuvková větev, drát je celý opálený, někdy až na prach zoxidovaný.)

Každopádně na pohádky o spolehlivém bezproblémovém hliníkovém rozvodu NEVĚŘÍM, protože z VLASTNÍCH zkušeností o tom vím víc než dost. ;) :D :D

led

skôr by som povedala, že hliník vplyvom tepla, pri iskrení u nedotiahnutého kontaktu, sa časom vracia k hline, ako píšete až na prach zoxidovaný.

Jiří Bohumil

Mosoj- souhlas, ale mnoho opravdových laiků, by si mělo nechat tyhle práce udělat elektrikářem (ale dobrým:-)), a nepokoušet se „laborovat“, pokud tomu nerozumí. Za éry své dlouholeté praxe elektrorevizáka jsem musel „shlédnout“ hrozně „spáchané“ věci, kdy jsem se divil, že to dávno někoho nezabilo.:-(
A bohužel, někdy i po t.zv. elektrikářích.:-(

Jiří Bohumil

Nejde o propojení „pracovní nuly“ se „zemí“, ale „pracovní nulový vodič (nula)“ je společná s „ochranným vodičem (nulou)“ el.instalace. Jak již bylo řečeno, dřívější způsob soustavy TN-C (combination). Nynější je TN-S (separé), samostatné „nulové“ vodiče pracovní a ochranné. Obé mají své výhody a nevýhody, ale to by bylo na delší diskuzi. U TN-S je možno instalovat ještě i zvýšenou ochranu proudovými chrániči. Jinak i ta „hlína“, pokud je instalována, v mnoha případech slouží dlouhá léta. Ale občas, ve více zatěžovaných spojích (proudově hodně zatěžované zásuvky), se může „vyhřát“. Ale pochopitelně měď je měď a dnes už se, mimo „silové“ kabely hlavních distribučních rozvodů, hliník nepoužívá. .;-)

aliendrone

Hele, nejsem elektrikář, ale nikdy jsem neviděl TNS rozvod bez chráničů. Není to hlavní důvod (možnost použít chránič) k použití oddělené pracovní a ochranné nuly? Vysvětli mi prosím v čem by pak byla zásadní výhoda TNS rozvodu (který je díky dalšímu vodiči dražší)? Díky, celkem dost mne to zajímá. :)

autacek

Nechápu, jak někdo může napsat, že je takový rozvod zcela v pořádku, když odporuje dnešním normám. 😁

Hlada

Protože to zapojení zásuvky je opravdu zcela v pořádku a vyhovuje dnešním normám. Rozvody TN-C je možné do doby rekonstrukce používat. Pokud vyhoví impedance smyčky a izolační odpor, instalace bez problému projde revizí.
Tazatel se ptá na to, zda to zvyšuje odběr: nezvyšuje.
Zda to něčemu vadí: nevadí.

autacek

Jako nejsem si jist, zda-li, pokud by Vám odmontovali hodiny, na takový rozvod nové připojili. Vím, že ne, tudíž asi tak.

led

malá poznámka
trochu ma desí na prívodnom drôte nuláku tá ryha od klieští pri blankovaní, stávava sa to, ale nemalo by, vzniklo oslabené miesto s menším prierezom. Podobný prípad je aj pri odchádzajúcom nuláku, miesto medzi skrutkou a izoláciou… a poškodená izolácia vedľa telesa zásuvky. Takto práca majstra svojho remesla nevyzerá!

orestez

Jistě. Tak se kdysi stavělo. No co, nové rozvody si udělám sám.