bacil

V zamestnani nemame práci, zamestnavatel nas nechal doma s tim, ze si hodiny nadpracujeme / vezmeme dovolenou. To může?

V zamestnani nemame práci,zamestnavatel nas nechal doma stim,ze si hodiny nadpracujem,nebo vezmem dovolenou.To může?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nařídit dovolenou může. Ale musí ji nařídit alespoň se 14denním předstihem (později jen v případě dohody se zaměstnancem)
Nechat doma s tím, že si to později nadpracujete – to podle mě nemá oporu v zákoně. Opět by to podle mě muselo být na dohodě
Jinak hledej heslo „prostoje“ – tam je obvykle náhrada mzdy 80–100% (60 snad jen při živelných pohromách) – ale tam stále docházíte do zaměstnání a někde v koutě lelkujete…

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel porušuje zákoník práce.
(Ale chápu, že se mu nechce vyplácet náhradu mzdy.)

Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům přidělovat práci ve sjednaném
rozsahu (podle pracovní smlouvy). Nemá-li tolik práce, jde o překážku na straně zaměstnavatele, za kterou zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Dozví-li se zaměstnavatel o překážce včas (14 dnů předem), může zaměstnancům určit čerpání (asi části) dovolené. Myslím, že v tomto případě ne celou, protože musí brát ohled i na potřeby zaměstnanců.