V únoru loňského roku mi zadrželi ŘP na 2roky s podm. trestem.

Po nehodě mi zadrželi ŘP a soud uložil zákas na 2 roky s podm. trestem 27 měs. Zajímá mě zda se na tento trest vztahuje amnestie prezidenta republiky od 1.1.2010

Nejlepší odpověď
standa

1. žádná ´prezidentská´ amnestie k 1.1.2010 nebyla vyhlašovaná

  • to jen začal platit nový trestní zákoník, který některé trestné činy a jejich nevykonané tresty po 1.1.10 zrušil, případně zkrátil

2. přestože nepíšete z jakých trestných činů jste byl obviněn a odsouzen, tak lze s určitostí říci, že na trestné činy související s vaší nehodou, kde by případně mohlo dále jít o:

  • ublížení na zdraví
  • vliv alkoholu
  • obecné ohrožení
  • ap.

…tak na tyto trestné činy se novela trestního zákoníku nevztahuje.

Ale doporučuji, abyste využil svého práva (nezávisle na účinnosti nového zákona) a po půlce vykonaného trestu (27 mě. podmínka) + trestu zákazu činnosti (24 měs.) si požádal o podmínečné zrušení obou trestů.