annas

V souvislosti s otázkou v odkazu mě napadlo, jaký je původ pohádky Sněhurka a 7 trpaslíků? Mýty, výmysl či realita?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vedel-by-nekdo-17

Při hledání v modré liště jsem narazila na otázku. Na základě jaké báje, popisující jev, který každý zná, vznikla pohádka o Červené karkulce?

Staré pohádky, i když jejich původ neznáme, jsou stále oblíbené, protože v nich vítězí dobro nad zlem na rozdíl od skutečného života.

Nejlepší odpověď
hanulka11

ne každá pohádka je „napasovaná“ na nějakou realitu ,ale tato zmiňovaná třeba ano …zkusme si přečíst zde

Proč by ale pohádka nemohla vzniknout ne na základě mýtu, ale nedávné historické události? Možná se to týká i Sněhurky a Sedmi trpaslíků. Předobrazem mohlo být okolí Frankfurtu v 18. století. V městečku Lohr zde žila paní von Erthal, která měla ve svém domě „mluvící" akustické zrcadlo (údajně v té době oblíbená hračka).

„Macecha" Claudia Elisabeth Erthal měla nevlastní dceru jménem Maria Sophia, která byla mezi místními lidmi ve velké oblibě a stala se předobrazem Sněhurky. A co se týče trpaslíků, v místním dolech často pracovali lidé malého vzrůstu, kteří se dokázali lépe protahovat úzkými štolami. Kapuce a čepičky pak na hlavě nosili jako ochranu před nárazy. Kde se vzalo otrávené jablko, to není známo.

Každopádně se nejedná o žádné důkazy, zastánci „organického" a „historického" původu pohádky mohou v případě Sněhurky i dalších děl klidně dále zastávat a pilovat své preferované teorie

Zdroj: http://science­world.cz/clovek/per­licka-snehurka-a-sedm-trpasliku-ma-historicky-zaklad-6549