relux

V rijnu planuji letet do Anglie. Potrebuji cestovni pas, nebo staci obcansky prukaz?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Pozor. Veká Británie NIKDY nebyla členem Schengenského prostoru, takže pro cestu tam ZCELA určitě potřebujete cestovní pas.

(VB je stále ještě členem EU, definitivní odchod jí bude trvat nejméně 2 roky, ale do Schengenu nikdy nevstoupila, volný přechod hranic tedy není možný)

Další odpovědi
Dochy

Do Anglie jsme loni několikrát letěli na občanku. Na občanku bylo možné cestovat do většiny (možná všech) zemí EU i před Shengenem.

Přidám: Z České republiky lze vycestovat pouze s platným cestovním dokladem. V případě cesty do zemí Evropské unie a dále Islandu, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonské republiky a Srbské republiky lze jako cestovní doklad použít platný občanský průkaz.
http://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/podmin­ky_vycestovani_z_cr/in­dex.html

Cenobita

Velká Británie je v EU. Proces Brexitu ještě nezačal.

Velká Británie není v Schengenu.

Kontaktujte zastupitelský úřad VB nebo MZV ČR ( http://www.mzv.cz/ ) a tam se dotázat jaký doklad vyžaduje Velká Británie, OP nejspíš nestačí.

(opraveno – díky: Nuk Nuk)

kapka

Do Anglie se samozřejmě létá klidně pouze na občanku. Vlastní zkušenost stará dva roky. A jak je tu řečeno, plánovaný odchod z EU by na to zatím nemel mít vliv.
Doufám, že se posune odpověď Dochyho nahoru.

Cenobita

Na stránce MZV:

http://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/evropa/vel­ka_britanie/ces­tovani/documen­ts.html

se píše:

Dokument:

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob) a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“.

Vízum: vstup a pobyt ve Velké Británii nepotřebuje český občan povolení (informace o cestovních dokladech nutných pro vstup do Velké Británie naleznete v části Dokumenty).