Rokio

V případě, že člověk s omezenou způsobilostí k právním úkonům podepíše výhodnou smlouvu, je jeho jednání právně platné?

V zákoně se píše, že jednání člověka omezeného na způsobilosti k právním úkonům, je neplatné, pokud si tím způsobí újmu? Jestliže si daným chováním ale nezpůsobí újmu, nabývá právní platnosti?

Zde je odkaz na zákon: https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4579025/
zdroj: podnikatel.cz

Předem vám děkuji za odpovědi a přeji vám pěknou neděli!

Odpovědi
Kepler

Není-li osoba plně svéprávná, je její právní jednání, ke kterému není způsobilá, neplatné. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C3%A9pr%C3%A1vnost

JájsemRaibek

Není-li žalobce, není soudce.
Většinou se tyto smlouvy napadnou až ve chvíli nějakého problému. Např. vysoký úrok a půjčky a ten se ti nebo někomu známému nelíbí a tak napadne smlouvu už jen proto, že dlužník nemá způsobilost. Soud smlouvu zneplatní. Naopak věřitel nebude smlouvu napadat, protože pro něj to je výhodné a tratil by.
Obráceně se může stát, že nezpůsobilý podepíše smlouvu, která je nevýhodná pro druhou stranu – třeba nějaká pojistka. Pak má po určitém čase dojít k plnění a pojišťovna se bude bránit (tak jako vždycky když má platit), že je smlouva neplatná. Ovšem po celou dobu bude klid, když nezpůsobilý platí.
Takže shrnuto, podtrženo: Není-li žalobce, není soudce.

Rokio

JájsemRaibek: Moc děkuji.

Rokio

Kepler: Děkuji za odpověď.