quentos

" V pralese spadl strom, ale nikdo ho neslyšel…"

Jak tak googlím, tato věta je většinou doslovným překladem z angličtiny. Máme v češtině nějakou podobnou? Mělo by to být metaforické vyjádření toho, učiníme-li něco převratného a nikdo se o tom nedozví, odneseme si to s sebou do hrobu a neštěkne po nás pes… jinými slovy že čin se proslaví teprve tehdy, když o něm druzí uslyší. Máme u nás nějaké takovéto úsloví? Díky.
Doplňuji:
napadlo mě k tomu: občas se tu říká „… můžu si to vykládat doma králíkům“ – s podobným významem, ale nevím, zda je to všeobecně známo.

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka mně připomněla podobnou, na niž jsem odpovídala.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslim-ze-je-to-cinske-prislovi-jak-zni-zvuk-padajiciho-stromu-hluboko-v-lese

Jak zní zvuk padajícího stromu hluboko v lese?

Tato otázka patří k otázkám ezoterickým, Ezoterické úlohy k přemýšlení jsou fantastické – můžeme slyšet tlesknutí jedné dlaně? Když v lese spadne strom, ale nikdo jej přitom nepozoruje, vydá ten strom při pádu nějaký zvuk? Toť otázka. Věda zkoumá věci, které jsou dokazatelné a reprodukovatelné. Když strom spadne, vydá zvuk. Z hlediska ezoterického tento zvuk a vědomosti o něm jsou určeny jen zasvěceným.

Zajímavý dotaz, těžké na něj odppvědět. Inspirovaly mě citáty, ale stále to není to pravé ořechové …

Čas plyne jako voda v řece, bohužel nějací lidé se v té řece utápí, ale my jim nemůžeme pomoci, protože proud řeky nás táhne dál. Zapomněli jsme na to, co pro nás či někoho udělali … najde se někdo, kdo objeví zapomenuté? Občas je třeba změnit přístup k životu …

Reinhard K. Sprenger: Život vám vrátí to, co do něho v každém okamžiku vkládáte..

Možná dělat vše pro to, aby platilo: " Když ses narodil, všichni okolo tebe se smáli, jen ty jsi plakal. Žij tak, až budeš umírat, aby všichni okolo tebe plakali a ty jediný se smál."

Další odpovědi
beer

To s těma králíkama znám i v jiném smyslu – to si můžeš doma vykládat králíkům (ve smyslu „kecáš blbosti, tak akorát jim to můžeš říct, nám ne“).
No a na jiná a přesnější úsloví si teď ne a nevzpomenu.. ))

nonnel

Já jsem zase slyšel „… je to jako když se bavíš se slepým o barvách“.
Doplňuji:
Mimochodem, to s tím pralesem je moc pěkné. Asi by se to tady mělo ujmout.

pokazdejinak

cituji T. Pratchetta v překladu Jana Kantůrka:

…Jedna z filozofických otázek, které se neustále vracejí, zní:
„Vydá padající strom v pralese zvuk, když široko daleko není nikdo, kdo by ho slyšel?“
To nám zároveň říká velmi mnoho o podstatě filozofů, protože v každém pralese se někdo najde. Může to být třeba jen jezevec, který se zamyslí nad tím, co to zapraskalo, veverka, kterou zaskočí, že její momentální svět se obrátil vzhůru nohama, ale vždycky je tam někdo…

a pak dál je to taky vtipné, ale přiznám se, že jsem nezkoumala, jestli se jedná o opravdovou filozofickou polemiku… myslela jsem, že si jen pan Pratchett dělá legraci z filozofů :)