v Norsku se prodavaji takove male figurky , keramicke, nebo ze sadry – jak se jim rika ? A co znamenaji ? -iv-

Nejlepší odpověď
hanulka11

možná skřítek Nisse
Doplňuji:
Nisse – trpaslík, který odmítl v Betlémě věnovat jediný chlup na přikrývku Ježíškovi. Za trest musí roznášet dárky. Skřítkové bydleli s lidmi na farmách a bděli nad tím, aby vše probíhalo tak, jak má. Na Štědrý večer se Nisemu do stodoly přinášela rýžová kaše. Pokud si udržíte Niseho přízeň, čeká vás hojnost a spokojenost v životě.

http://skautky­.zholesova.cz/web/2006­/12/18/vanoce-v-norsku/

Další odpovědi
jmhad

skřítek to sice je,ale ten norský se jmenuje TROLL.Je to zpravidla taková ušatá obludka žijící ve fjordech a stejně jako u nás,jsou tam i ti hodní i ti zlý.Prostě to,co dělají naši různí skřítkové či trpajzlíci,to dělají i trollové.Oni to všechny tyhle potvůrky mají nějak dané,resp. jsme jim,my lidé, ty vlastnosti ve svých představách dali.