IQ tykve

V němčině se říká Oma nebo Großmutter, ve slovenštině babička a také stará mama. Máme i v češtině něco podobného ?

Doplňuji:
A nešlo by prarodiču, prarodičko nebo stará mutr – starý fotr ?!
Asi ne, že ?

Nejlepší odpověď
annas

Sousloví jako je v němčině a ve slovenštině nemáme. Jedině že by děti oslovovaly svou babičku: „matčina (otcova) matko“. To by určitě nebylo to pravé ořechové. 🙂

Další odpovědi
Emefej

Ve starší literatuře se občas objevil výraz „pramáti“ a „praotec“, ale dvouslovné spojení mě nenapadá..

quentos

stará mama a starý tata říkají i ve Slezsku, takže něco by se našlo…

autacek

Ne nemáme. A prosím nediskriminovat pohlaví, u dědečka je to to samé.

IQ tykve

quentos-i Já žiju ve Slezku od narození, ale od prajzáka jsem to nikdy neslyšel.

cochee

Je pravda, že Slezsko nerovná se úplně přesně Prajzká, ale je fakt, že Prajzáci používají to německé „oma“ (a pro dědu „opa“) 🙂

quentos

slyšel jsem to ve FM, možná to tedy byla jeho moravská část ;{)>

IQ tykve

Autáčku, já se Ti hluboce omlouvám. 🙂

autacek

;)