haha

v němčině existují 2 způsoby ve vyslovnosti slova „ch“ že? jakože ich-laut a ach-laut.

např. ich, mich, dich a buch, auch, noch
a jak se vyslovuje slovo „ICH“ správně? podobně jako „iš“?

Odpovědi
quentos

právě že ne – „iš“ je nářeční forma. V „hoch Deutsch“ se ich čte ich, tedy tak, jak to vidíte.

Zdroj: http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2008­0228031636AAH­vqty

MK44

Hlásku „ch“ ve slabice ich (též üch, ech) vyslovujeme měkce, to jest: jazyk přibližujeme k hornímu patru v jejich přední polovině. Je tedy blíž k „š“ než je tomu v češtině. Měkké „ch“ a „š“ je lépe nezaměňovat, ačkoli někteří Němci vyslovují např. [niš(t)] místo [nicht] apod., protože to zhoršuje srozumitelnost. Někdy existují oba ekvivalenty, např: neidig i neidisch, gespenstig i gespentisch, se stejným významem. Může však snadno dojít k záměně podobných slov, jako mörderisch a mörderlich, která mohou mít více či méně posunutý význam. V lámané němčině pak třeba zaměníte irisch za irrig a malér je na světě (nemůžu si teď vybavit na výrazy, které se lišily pouze koncovým „ich“ a „iš“ a měly zcela odlišný význam, ale nešlo o slova používaná často).
Ve slabikách ach, och, uch se „ch“ vyslovuje v zadní polovině úst. Někteří Němci téměř chrčí.