Avatar uživatele
dedeg

v.Neckář zpívá o lékořici,víte co to je?Co se z toho vyrábí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11 před 4095 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Kdysi se z toho vyráběly bonbonky ve tvaru oválné potažené pilulky,pokud mě tedy pamět neklame.Nebo je myslím k dostání pendrek-dlouhý,černý hádek,vím,že mě to vůbec nechutnalo.

http://www.lekorice.eu/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Terryle

Co vím, tak se to vyrábí z kořene rostliny lékořice. Taky se dá nějako nasušit a nasekat či co, a dá se z toho dělat čaj. Je super na kašel a úžasně sladce chutná - jako když vyvaříte pendrek... :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Kořeny této rostliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství tak i v praktickém lékařství. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C. Droga má výraznou vůni a lehce štiplavou chuť. Z kořene lékořice se připravuje extrakt - naseká se na malé kousky a rozemele se. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt má potom podobu tzv. pendreku.

Lékořice byla využívána již v léčitelství starověkého Egypta. Ve starověké Indii byla lékořice svařená v mléce společně s cukrem, kořenem šáchoru a pepřem používána jako afrodisiakum[2]. Užívala se i ve středověku - Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí.

Nadměrné užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením močení. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy, proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/L %C3%A9ko%C5%99ice_lys%C3%A1

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí