dgfdgf

V kterým roce a kde se poprvý začla těžit ropa?

Nejlepší odpověď
annas

Ze stránky Ropowebu

"V roce 1848 je otevřen vůbec první ropný vrt na světě, a to na pobřeží Kaspického moře.

V Evropě jsme zkoušeli destilovat ropu přibližně kolem roku 1605. Byla používána jako mazadlo pro nápravy kol, olej do lamp a základ lakýrnických prostředků.

Polský lékař I. Lukasiewicz byl prvním objevitelem ropy v Evropě a v roce 1854 také zahájil její těžbu v Bóbrce u Krosna.

Roku 1857 pak navrtal ropu G. C. Hugens v Lüneurských vřesovištích ve Wietze, kde se v současnosti nachází naftařské muzeum.

Nebylo výjímkou, že v téže době například v Rumunsku vybírali lopatami ropu samovolně tryskající ze země.

V USA byl první vrt otevřen v srpnu roku 1853 v Pensylvánii a měl hloubku 22 metrů, první komerční vrty se pak otevírají v roce 1859.
atd. "

http://ropoweb­.xf.cz/histori­e.html

Další odpovědi
Klaproth

První registrovaná těžba začala v roce 1857 v Rumunsku.

Zdroj: http://www.pe­troleum.cz/ro­pa/pocatky-novodobe-tezby-ropy.aspx

Drap

Myslím, že stojí za zmínku, že ropu už částečně využívali ve staré Číně před naším letopočtem.