V kterých státech ve světě jsou nejlepší a nejhorší sociální služby a nejlepší a nejhorší důchody pro důchodce?

Zajímalo by mě,v kterých státech mají invalidní i starobní důchodci nejlepší a nejhorší sociální péči tzv. komplexní služby pro seniory(Domov pro seniory/Domov důchodců) a tímto i v kterých státech ve světě mají invalidní a starobní důchodci nejlepší důchody/renty. děkuji.

Odpovědi
ivzez

Asi by se v internetu dala najít nějaká srovnání, ale všechna budou
subjektivní → hodnocení budou odpovídat úhlu pohledu jejich autora.

Nejčastěji se porovnávají finanční podmínky, ale přestože jsou finance důležité,
nejsou pro spokojený život (nejen) důchodců tím nejdůležitějším.

Mně třeba u nás hrozně vadí postupné rozšiřování názoru, že důchodci
a handicapovaní mohou za schodek ve státním rozpočtu, neúcta ke stáří, …

Úctou ke stáří nemíním „jen úctu k věku“, ale k tomu, co zde dřívější
generace udělaly, kolik dětí vychovaly, co za sebou nechávají dalším, …

Kryšpín

Mám dojem Lucembursko 80 tisíc
Norsko 50
Chuďoučké Řecko, kde jej Brusel dobře podporuje 43 tisíc
Švýcarsko 35
Bulharsko 4
Albánie v přepočtu asi tisíc korun českých
Takže čeští důchodci se mají s průměrem okolo 11 tisíc jako prasata v žitě / omlouvám se, to je výrok jednoho váženého poslance Parlamentu ČR /.