annas

V kterém ruce byla tak tuhá zima, že je považovaná za nejkrutější zimu 20. století?

Co tuto zimu způsobilo? Jaké způsobila škody? Kolik stupňů ukazoval teploměr? Jak dlouho trvala?

Nejlepší odpověď
ten který je

Moje babička říkala že krutá zima byla v r.1929.Já si pamatuji ještě velký zvrat na Silvestra r.1979 kdy večer bylo teplo a ráno spousta sněhu a mrazy.Později byli vyhlášeny tzv.uhelné prázdniny.Doprava zkolabovala.

Další odpovědi
rynek878

„Ten který je“ má pravdu. Nejkrutější zima byla v roce 1929. Potvrzují to i dobové zprávy. Např.

link:

Zdroj: http://www.bi­lyujezd.cz/mas­ty/mrazy.html

hanulka11

zima 28–29 nebyla určitě nejkrutější jako celek, ani omylem, jen se vyskytly rekordní mrazy..ale celkově ta zima nebyla tak chladná, to může mást

zima 1995–1996– jedna z nejstudenějších zim (-3,3 °C), kdy mrzlo soustavně od 2. 11. 1995 do 15. 3. 1996. Teploty však nedosahovaly takových extrémů jako v minulých zimách. Sněhová pokrývka byla nízká (průměrná výška 45 cm, nejvyšší dosažená výška 103 cm), ale vzhledem k tomu, že nedocházelo k tání, trvalá. Šlo o nejdelší období s trvalou sněhovou pokrývkou v posledních letech, od 3. 11. 1995 do 23. 4. 1996, tj. 173 dnů.
zimě 1995/1996 se při trvající výškové inverzi a jihovýchodním proudění udržovala ve vyšších polohách mlha se silným větrem a teplotou pod nulou více než měsíc. Například na Vysočině, v Krušných horách a dalších horských oblastech nad 600–700 metrů nad mořem se vytvořilo velké množství námrazy, která způsobila obrovské škody na lesních porostech, elektrických a telefonních vedeních a na řadě dalších objektů.
http://portal­.chmi.cz/files/por­tal/docs/mete­o/om/sivs/nam­razy.html

Zdroj: http://www.ha­rrachov.cz/clan­ky-detail.asp?New­sID=231

vagra

Zbývá mi jenom dodat,kolik tenkrát bylo těch stupňů, jak ta zima probíhala a co bylo příčinou takových nízkých teplot-
Rekordní nejnižší teplota na území nynější ČR – minus 42,2 stupně Celsia – byla naměřena 11. února 1929, v Litvínovicích u Českých Budějovic.
Celý únor 1929 panovaly velmi silné mrazy (tehdejší mráz bývá někdy označován za „zimu století“) a průměrná únorová teplota v Praze na Klementinu dosáhla –10,9 °C, což je více než 11 stupňů pod dlouhodobým normálem.
Na počátku ledna v devětadvacátém také napadlo nebývalé množství sněhu a vzápětí přišly kruté mrazy. Až do března zůstaly v celé zemi teploty vzduchu pod nulou, ještě prvního března bylo v noci minus pětadvacet.
Příčinou krutých mrazů byla teplotní inverze.

Zdroj: upraveno,zkráceno-http://www.e-pocasi.cz/pred-80-lety-byla-namerena-nejnizsi-teplota-v-cr-minus-42–2-c.html