Nikola 5

V kterém roce vznikl mobil v České republice.

Nejlepší odpověď
briketka10

né, že vznikl, ale odkdy voláme v ČR :
http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/63532/halo-halo-z-mobilu-si-volame-presne-20-let.html

Další odpovědi
led

K zahájeniu mobilnej siete a mobilov v ČR sa venuje
Fórum: 20 let mobilů v Česku. Vzpomínáte na mobilní pravěk?
http://www.mo­bilmania.cz/clan­ky/20-let-mobilu-v-cesku-vzpominate-na-mobilni-pravek/sc-3-a-1317211/defau­lt.aspx?showfo­rum=1
výňatky z diplomovej práce:
"Prvý prototyp mobilného telefónu sa zrodil už v roku 1973. Zhotovil ho tým spoločnosti Motorola a jeho označenie bolo Motorola DynaTAC 8000X, ale prvé komerčné využitie tohoto prístroja prišlo až o desať rokov neskôr. Jeho cena bola skoro 4000 dolárov, hmotnosť okolo 800g a rozmery 33 × 4,3 × 8,9 cm. Batéria vydržala nanajvýš 8 hodín v pohotovostnom stave .
Prvý skutočne mobilný telefón bol vyrobený v roku 1983.
Prvé mobilné telefóny boli založené na analógovom prenose hovorového signálu a označujú sa ako mobilné telefóny 1. generácie. Tento prenos tvorilo niekoľko odlišných sietí.
Prvá generácia mobilnej siete bola reprezentovaná sieťou NMT 450 a bola spustená v roku 1991 prvým mobilným operátorom Eurotel.
V roku 1996 bola v ČR spustená sieť druhej generácie (GSM).
Podľa Českého štatistického úradu vlastní mobilný telefón 85,5% obyvateľov ČR nad 16 rokov (pre rok 2007), čo je približne 7 443 000 ľudí, pritom v roku 2003 to bolo len 66%
http://is.muni­.cz/th/99858/es­f_m/diplomova_pra­ca_J._Cernako­va.doc
pozor, je to adresa na stiahnutie dokumentu