annas

V kterém roce byl vydaný tzv. Toleranční patent?

Jako jedno z dat se uvádí 13. říjen. Kdo patent vydal? Jaký byl jeho význam?
O něco později byl vydán další patent? Který?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Doplňuji:
Toleranční patent vydal v r. 1781 Josef II. – význam – zrovnoprávnění i jiných křest. církví než katolictví, tedy kromě českých bratrů. Privilegované postavení má ale stále katolictví

Další patent, který máte na mysli, bude nejspíš Patent o zrušení nevolnictví, vydán také 1781 Josefem II. – ruší se připoutanost poddaných k půdě, ale neznamená zrušení roboty

Další odpovědi
anonym

13 října 1781 a vydal jej římskoněmecký císař Josef druhý

1popelka1

Annas, teď uvažuji nad č/Českými bratry – asi by se spíš mělo napsat velké, když jde o členy Jednoty bratrské

annas

Popelko, stejně jako husita, čeští bratři – malé písmeno. Ještě jsem ověřovala v Pravidlech.

1popelka1

To je asi jako se standardem a standartem 🙂 Taky jedni píši tak, druzí onak.
Ale děkuji za ujasnění, teď už si to snad budu pamatovat!

anonym

tak mě napadlo,že by se nějaký patent tolerance hodil i sem na odpovědi

annas

Buraku, jenže záleželo by na tom, kdo a jak by ho dodržoval. Teď už nejsou lidé tak poslušní!

anonym

to nejsou,ale poslušní nebyli nikdy to v lidské povaze ani není a je to dobře jinak byjsme byli ovce a poslušně uznávali i špatné politiky,stačilo by kdyby byli lidé k sobě více slušní,a ohleduplní,ale i toto už se v mezilidských vztazích vitrácí