plebs

V které desetiletce Čechy a Morava měla nejvíce rozšířenou a kvalitní výrobu?

Od vzniku Československa ponechme stranou Slovensko.

Odpovědi
zjentek

Rozhodně před klíčenkovým sametem, bo hned v zárodku svobody neprodleně po něm vystavil privatizací výrobě stopku velkomožný pan Klaus.

Filip84

Zkus se nad tím dotazem, příště, zamyslet a vyjadřovat se pregnantně, pojem „výroba“ je hodně široký.

Pokud tím míníš industrialisaci, pak 70. a 80. léta 20. století, tedy, co do počtu. Pokud kvalitu produktů, pak těsně po vzniku československého státu, a před krisí 30. let, tj. 20. léta.

Je to logické, protože za státu Království a země na Radě říšské zastoupené se do toho lidem nikdo moc nemontoval, jestli mluvili česky, německy, maďarsky nebo třeba kadžunsky, bylo každému jedno. Po vzniku RČS přišel jazykový zákon na Němce, pak druhá republika a Protektorát & Israelité, pak genocida německy hovořícího obyvatelstva zvaná „odsun“, a nakonec třídní boj. To spolehlivě odstranilo ze společnosti téměř všecky schopné lidi, spolehlivě! :-/

Na druhou stranu bolševici, protože byl státní kapitalismus a všecko řídili centralisticky, budovali závody rovnoměrně po celém území ČS(S)R. Ta výroba nebyla moc kvalitní (většinou, zase nedělejme z ČSSR rozvojový stát: nebyl), ale byla robustní, ona i ekonomika ČSSR byla, až neskutečně, robustní.

aevul

Nejvíce rozšířená a nejkvalitnější, to jsou dvě různá období. Ad první, za socíku. Ad druhá, za první republiky. Ale díky bohu, že jsme se té výroby zbavili, na té se peníze nevydělají, stát nepokvete.

Pepa25

V současnosti.

plebs

Filip84 jak jsem hledal v historii nejvíce rozšířenou výrobu měla ČSR od roku 1930 do roku 1939 výroba od špendlíků po lokomotivy což neměl žádný jiný stát na světě. Poté Anglie a Francie podepsala dohodu s Německem / aby nebyla válka / poté Německo obsadilo republiku a firmy statečně vyráběly zbraně pro Německo rovněž také v Čelákovicích byla spolupráce na vývoji atomovky. No a po té porcování Evropy 1945 nadšení většiny národa v roce 1948 a blouznění soudruha Dubčeka v roce 1968.
Podle mého odhadu nebýt zbabělosti Anglie a Francie v roce 1938 tak nebyl Sovětský svaz v roce 1945 v Evropě poté ani rok 1948 a nyní bychom měli čistokrevný kapitalismus.

Filip84

Ale já pořád nevím, co míníš termínem „rozšířená výroba“, pochop, to je tak vágní termín, že pod to lze subsumovat téměř cokoli.

Pokud míníš drobné živnosti, tak ano, první republika: tam cvočkař, tam švec, tři pekárny, pět holičů, tři krejčíři atp., protože nebylo tolik velkých závodu (jako Baťa, například), zboží se přepravovalo nejvíce po železnici, a pak buďto povozem, nebo automobilem, ovšem pomalým (tehdejší náklaďáky měly konstrukční rychlost mezi 20 – 35 kmph), to samé například dojíždění za prací: dneska jsi vlakem z Ostravy v Praze za čtyři hodiny (zhruba), za první republiky to byl vejlet, pomalu, na celý den, a hlavně, dneska, když využiješ dopravní sedlo a koupíš jízdenku dostatečně dopředu, tak za to dáš klidně dvě stovky, tehdy tě to stálo (poměrově), řekněme, šest tisíc. Prostě, pro obyčejné lidi byl vlak drahý.

V sedmdesátkách, osmdesátkách, byly v každé větší vesnici nějaké fabryky, skoro v každé vesnici družstvo atp., a ne, nebyla všecka družstva nevýkonný moloch z donucení, kdyby tomu tak bylo, tak by se na některá družstva nejezdili dívat kapitalisti ze západu.

Po tzv. revoluci klesá HDP, protože politika byla silně industriální, končila družstva, pak ta slavná privatisace atp. Ekonomika se změnila (z části) z průmyslové na postprůmyslovou (službovou) a Tys se ptal na výrobu, a ta je dneska slabší, jak co do počtu závodů, tak co do objemu produkce.

Nevím, co více bych Ti měl ještě napsat. Když tak se ptej. 🙂

aevul

Filip84: dneska jsi jiného zkritizoval za gramatiku, tak teď se podívejme na tebe:
dotazem, příště, zamyslet – chyba, přebytečné čárky
industrialisaci – chyba
tedy, co do – chyba, přebytečná čárka
krisí – chyba
všecky – chyba
všecko – chyba

Za pět, ty rádobyinteligente.

zjentek

Pozor všichni, uwaga, na serveru se vyskytuje GUMA!

Filip84

zjentek: Jsi mi tím připomněl film Hubal: „Uwaga, uwaga, to nasz ostatni komunikat: jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…“ 🙂

A pak Wyjście awaryjne (1982), tam byla taky taková „guma“ & „nik tak nie pachnie jak pani magister“, že byla potřeba „uwaga“ a nakonec i to wyjście awaryjne! 🙂

zjentek

🤣🤣🤣

aevul

zjentek: ty jsi v tom myšlení hodně pomalý, co?

zjentek

A nejen tam! Na Prajzské jsem si vysloužil „nick“ ízimen 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Lépe pomalý nežli lofas (to seš zase pro změnu ty).

Filip84

zjentek: Nevíš, náhodou, jenom tak jako okrajem, jaké IQ může mít člověk, který ani po několika měsících nepochopí, že je opravdu guma, neboť vede jednostranný monolog, jako když mluví do dubu? Nebo do krav: on té krávě nadává, kráva čumí, a pak „bůůůůů!“, je jí to jedno, úplně, ona si „jede“ tu trávu v těch svých sedmi žaludcích, a na to, co pindá nějaká guma ajVůl, nebo kdokoli jiný, zvysoka. A když je období říje, tak na ajVola zvysoka na třetí, protože vůl je kastrát, že ano.

A, vlastně, ano: přes inteligenční kvocient je tady „expert“ Rokio – já zapomněl! 🙂 Třeba na to bude mít nějaký „měřák“, nebo tak něco! 🙂

zjentek

Třeba 130?