Kryšpín

V kolika různých pracích měl v Československu do roku 1989 pracující úderník výkon např. na 150 %?

V době budování socialismu ve vybudovaném socialismu a i v normalizovaném socialismu na př. svářeč pracoval na 150% k tomu ještě pracoval jako soustružník natěrač, truhlář, zedník a pod. nebo jenom jako svářeč?

V kolika různých pracích měl pracující úderník výkon na př. na 150% v Československu do roku 1989?

Opět chybí zdroj informací.

Nejlepší odpověď
Kepler

Údernictví se nosilo a propagovalo v 50. a 60. letech. Od té doby co úderníci zjistili, že za to mají taky o 50% větší kulové, tak se na to vykašlali. Ale myslím, že vždy šlo o jednu profesi, když to vytáhl na těch 150%. Ostatní ho za to nenáviděli.

Další odpovědi
elkon

Úderník byl člověk, který překonával rekordy, např horník. Být úderníkem neznamenalo, že člověk dělá „deset věcí“ najednou. Někdy to byly celé party, které dělaly stejnou práci. Podívej se třeba na film Parta hic.

Drap

v 97

Kelt

Za prvé tyto hodnoty byly upravovány a za druhé podmínkou nějakého úspěšného hodnocení dělníka, byla jeho angažovanost. Pamatuji se, že jsme dali na tabuli nejlepšího pracovníka podle těchto kritérií, ale ve skutečnosti nikdo nechtěl, aby něco dělal. To abys viděl, co se za těmi čísly skrývá. Byly poskytnuty falešné údaje, jak u nás, tak v SSSR. Kdo to věděl a prozradil, skončil u zdi nebo v Gulagu, u nás taky.

ivzez

V žádné. Šlo o plnění plánu pracovišť a podniků.

Pokud se plán překračoval např. na 105 %, mohlo
za tím být určité zvýšení pracovního výkonu.

Pokud se někde plán překračoval na 150 %, šlo o špatně
nastavený plán a/nebo o špatně nastavené normy.