Lleni

V kolika letech si asi tak 2 mladí lidé mohou pořídit byt?(kdy na to asi mají peníze)

Řekněme že chodí na brigády......

Nejlepší odpověď
mosoj

Kdykoliv mně toto přijde na mysl, otevírá se mně kudla v kapse a mladé lidi lituji ! Vím jaké to bylo, když jsem bloudil po Č. Budějovicích a záviděl těm co jsou za oknem v paneláku. Co bych tehdy dal za jednu dvě místnosti v tom paneláku. Byl ale pořadník a muselo se čekat, ale dočkal jsem se.
Zlaté družtevní byty. Říkejte si co chcete, ale družstevní byty, jedno jaké, řešily bydlení pro většinu lidí a splácení bylo přijatelné pro všechny!! 16 000 Kč jsem zaplatil jako družstevní podíl, něco byla dotace od státu a zbytek ceny bytu jsem splácel ve formě bezúročné anuity asi 24 let. Dělalo to pár korun měsíčně.
A měl jsem byt 1 + 3 . Žádný přepych, ale bydlel jsem sám se svou rodinou!
Omlouvám se za nepřesná čísla již si to přesně nepamatuji.
Až zase někdo budete mluvit o tehdy nízkých platech, tak si toto k tomu platu laskavě připočtěte. Mimo to vydržoval stát armádu jako kráva a s rozpočtem potíže neměl !!!!

Kde bych vzal dnes 2 – 4 melouny na byt to nevím !!!!!! Hypotéka drahá a práce nejistá. To je také jedna z vymožeností této doby. Rodina už není základ státu, dnes je to zlodějna.

Další odpovědi
BANAN93

jo to bych taky rád věděl – ale hypotéka ........ neumim si představit že 40 let splácím 12tisíc..... to bych se po....... mám aspoň pozemek kde můžu stavět, teď mi bude 27 mám nejvyšší čas začít šetřit...... ale i když bych ročně ušetřil 200tis. tak hrubou stavbu s pomocí rodiny při stavbě tak za 700– 800 tisíc. Teď jsme takhle stavěli barák bratrovi… on to teda má na hypotéku 1.5mega , já bych si to chtěl našetřit nějak …

té stavby se nebojte úplně jsem koukal jak je to jednoduché....... z ytongu
a alespoň jsem se tam naučil až si budu stavět svoje
Doplňuji:
doplňuji patrový barák 14×10 m za tu uvedenou cenu, ale nadřete se trochu – ale je pravda že co barák stojí na materialu to stojí i na práci – takže když mu tam chodíme zadarmo tak je to paráda

briketka10

můj důchod zblajzne nájem
a mám po čančuličkách ☺
Doplňuji:
mladí lidi si dnes opravdu těžko našetří
na své..spousta je jich nucena bydlet s
rodiči až do doby, kdy mají např. i svou
vlastní rodinu, ale pak vznikají rozepře..

quentos

z brigád peníze na „koupi bytu“ tedy rozhodně nepořídíte – potřebujete přece částku v řádu statisíců až milionů.
Mladým lidem dnes tudíž zbývá buď podnájem nebo hypotéka. Zákonně od 18, no a jinak to spíš než na věku závisí na jejich finančních možnostech.

Drap

Záleží co dělají, jak vydělávají a podobně.Taky záleží na tom, jakž byt, jak veliký a v jaké ceně. Hodně záleží na tom, jak jim pomůže rodina. Někteří si to mohou dovolit v 18-ti a někteří na to ještě ve 40-ti nemají.

terry

Brigádama si na vlastní byt vyděláte asi tak v důchodu.
Pokud tedy nnemáš na mysli třeba nájemní byt. Který patří někomu jinému a vy mu platíze nájemné.
Určitě je ale lepší mít byt vlastní.
To potom bude potřeba slušně vydělávat, mít stabilní příjem dlouhou dobu a vzít si třeba hypoteční úvěr.
Pokud třeba větší sumu nedostanete od rodičů.

Michal Kole

smlouvu o pronájmu až od 18, když jsou plnoletý.

štamgast

To je různé, logicky…

anonym

Řekněme, že mladý pár začne pracovat hned po střední. Dáme každému obvyklou mzdu 12–15 tis. Než si našetří na své a aby neotravovali rodiče, tak musí platit někde nájem. V praze na to jeden jejich plat padne plus nějaké služby, jídlo atd. Takže dáme stranou tak 6–7 tis. měsíčně. Tak za zhruba 30 let by se mohli stěhovat do menšího bytu v Preze, což je opravdu motivující.
Doplňuji:
Souhlasím s mosojem. Ceny jdou nehorázně nahoru, vydržet v jedný práci více než dva roky je zázrak a platy zamrzly nebo se snižují. I vysokoškolský titul je dnes k ničemu. Proč? Protože na výšku se dnes dostane každý vůl a těch volů je pak více než dokáže pozřít pracovní trh. Když vidím ty ceny rodinných domků u nás v Rudné, tak je mi zle. Však se možná ještě dočkáme doby, kdy bude metr čtvereční vlhkých shnilých parket v nějakým zaplivaným pražským činžáku stát i 100 tisíc a slizští realitní makléři se budou divit, proč je polovina Prahy bez lidí.