mirek0720

V kamenné chalupě mám na chodbě hliněnou podlahu. Jak rekonstruovat, dát tam dlažbu? Jak provést konstrukci podlahy?

Doplňuji:
Mohu místo štěrkového lože u hliněné podlahy na chalupě použít odleželou škváru?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud nesou zdi izolovány, jako že ve staré chalupě nebudou, nebetonovat.
Betonem to uzavřete a půjde veškerá vlhkost do zdí !!
Pokud chcete položit jakoukoliv novou podlahu
volit tento způsob : udělat šterkové lože alespoň 15–20 cm vysoké ( i za cenu odkopání podlahy. Do štěrkového lože vložit odvodňovací( meliorační) hadici JS 100 . Uložit po obvodě i několikrát napříč ( záleží na velikosti plochy a vlhkosti v daném místě. Hadice aby byla v celku a oba konce ústily někam ven.
teprve na tuto vrstvu dělat betonový potěr a případně dlažbu bez jakékoliv izolace.
Hadice zajistí odvětrávání zemní vlhkosti a tím se zamezí pronikání vlhkosti, která se před tím odpařovala podlahou, do stěn.
V krajním případě se dá do hadice nainstalovat ventilátor JS 100 řízený časovým spínačem.

Takto se dá realizovat i moderní nemoderní dlažba. To odvětrání udělejte i v případě že by jste pokládali dřevěnou podlahu na polštáře. Uznávám že všechno, mimo dlažby je na chodbě z hlediska ůdržby nepraktické.
Doplňuji:
Se škvárou nemám zkušenosti, ale určitě bude méně vzdušná , tedy nebude tolik odvětrávat jak štěrk. Ten štěrk máme v příbuzenstvu odzkoušený na dvou chalupách.

Další odpovědi
venkovan

Malý Bobeš si na hliněné podlaze v zimě dělal rybníčky, stružky apod. Nebylo by zajímavé tu podlahu zachovat a ne za každou cenu jí likvidovat?
A nevím jak bude zatížena, ale co takhle podlaha z dřevěných špalíků (modřín, dub) a nebo na štěrkové lože uložit podlahu z fošen. Přeci jenom kamenná chalupa má své koiuzlo a nemusí tam být vše moderní,
Doplňuji:
Škvára se často dávala pod podlahy jako tepelná izolace. Může pokud nebude v suchu do sebe natáhnout vlhkost a bude to možná horší než lepší. Ale to odstatné – nechat si škváru změřit na radon, protože může byý z uhlí které mělo trochu radioaktivity. Před desetiletími se z takové škváry stavěly rodinné domky a potom nikdo nevěděl jak lidi uvnitř domu chránit před radonem ze zdí.Rodon měří odborné firmy a určitě lépe poradí zda je nutné přeměření.

mirek0720

Je možné místo štěrku použít uleželou starou škváru?

mirek0720

Je možné místo štěrku použít uleželou starou škváru?

mosoj

Onlouvám se nevšiml jsem si diskuse.
Ale tak jak píši. Máme odzkoušený jenom štěrk. Bude záležet také kolik vlhkosti se v podlaze vyskytuje. Já osobně bych do škváry nešel.