CTTON

V jakých/kterých případech se dá zrušit ústava?

Pokud se píše že je nezrušitelná, tak zrušit ji by nemělo být možné, protože by okamžitě stát narazil u Ústavního soudu ?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na ústavní vývoj u nás a zjistíte, kdy a proč se měnila či zrušila ústava.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Astav­n%C3%AD_v%C3%BDvoj_v_%C4­%8Cesku

"Formování moderního státu je spjato rovněž s pojmem ústavy. Proto je problematika ústavy tradiční součástí státovědeckých teorií. Ústava je obvykle označována za základní zákon státu, avšak teprve v podmínkách moderního státu tento pojem získal dnešní význam.

Zatímco nějaký „základní zákon“ má každý stát,, pod pojmem ústavy se rozumí základní zákon, který má určité specifické vlastnosti obsahu a formy "

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:oaJ7FUp­djmkJ:https://is­.muni.cz/do/law/s­hop/publikace/36497587/­210-5987-Ukazka.pdf+&cd=5&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Ještě jeden odkaz

"Změna ústavy a imperativ nezměnitelnosti atd.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Astava_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky

Další odpovědi
Zvidatel

Změnou režimu, formy státního zřízení, vytvořením nové ústavy nebo jiného hlavního a základního zákona.
Převratem, dohodnutím, odhlasováním, získáním pravomocí a pověření na takovou změnu.
Ještě třeba dobytím státu jiným státem a připojením ho k sobě nebo by tam mohl provést zásadní změny v právech včetně základního zákona – ústavy a mohl by ji nahradit něčím jiným.
Neprávní důvody: vymření lidstva nebo obyvatel toho státu, nějaká katastrofa pro stát nevídaná – zaniknutí státu – uplné nebo jeho obroda s jiným systémem.

zacheus: Po jejím zrušení už by to nezákonné nebylo, protože samotná stará Ústava včetně této náležitosti už by nebyla v platnosti. Tohle co tam je, je taková pojistka, ale to neznamená, že se ústava nedá obměnit.
Navíc se na zákonnost neptal. Převrat, zrada a neoprávněná změná režimu, formy státu taky nejsou zákonné.

Zacheus

Zrušení ústavy by porušovalo článek 9 odstavec 2 Ústavy.

Edison

Mno.. tak sis zase odpověděl… Samozřejmě, že to jde. Přinejmenším v několika krocích. Nejdřív zrušíš ústavou ústavní soud. Pak zrušíš horní komoru padlamentu, pak snížíš počet poslanců ve sněmovně, pak změníš poměrný systém na většinový, pak zrušíš ustanovení o nezrušitelnosti ústavy…

nyjono

Ještě jsi nenapsal, kdo by mohl mít tu pravomoc.

Kryšpín

Zrušit revolucí a upravit sametovou revolucí.

Edison

Zacheusi, co jednou někdo přijal, mlže to i zrušit… Pokud se „padlament“ usnese… Jak asi Hitler získal skutečnou moc?

Lgee

Píše se tam že ústava je nezměnitelná / nezrušitelná

Lgee

Chrání to ústava..

annas

Opakuji, zamyslete se na historií našeho státu. Platí stále jen první ústava z roku 1920?

Edison

Nějak jsi nepochopil, že i ústava se dá změnit. Jasně tam píšu ty kroky, jak ústavu zrušit.

CTTON

Ale jsou body u kterých je to zakázáno úplně

Edison

Ach jo… Ty to fakt nepochopíš… Tak, jako lze zrušit jakýkoli zákon, nebo změnit jeho ustanovení, lze změnit ústavu. Jen je k tomu potřeba víc hlasů. Jiný rozdíl v tom prostě NENÍ!!!

Edison

… a Saddám a další dichtátoři.