iceT

V jakých případech lze použít

tahle slova?
zemřel
zesnul
zahynul
skonal

Všechna se používají při úmrtí,všechna označují konec žití,ale rozlišují také způsob konce?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Zemřít – přestat žít, umřít. Př. zemřít přirozeně, hladem, za vlast, hrdinskou smrtí.

Zesnout – knižní výraz pro zemřít.

Zahynout – zhynout, zemřít – nemocí, hladem, v boji, tragicky; zabít se.

Skonat – knižně zemřít, náhle skonat.

Jsou to synonyma, dva výrazy již knižní. Zahynout má širší význam – navíc zabít se.

SSČ

Další odpovědi
Drap

Všechny jsou podle mne vzájemně nahraditelná , snad kromě zahynul. V tomto slově spíše rozumíme, že se jednalo ne o běžné úmrtí věkem nebo nemocí, ale spíše násilnou smrí, nešťastnou náhodou , havárií a podobně.

mojitek

zemřel – všeobecně snad krom vraždy.
zesnul/skonal – po nemoci nebo přirozenou smrtí(stářím).
zahynul-úrazem(autoha­várie apod)