Standaa

V jakém skupenství je voda přesně na 0 stupních Celsia?

Vím,e že při této teplotě led taje na vodu a voda se naopak mění na led… Dobře, ale co z toho plyne? V jakém stavu se tedy nachází voda, pokud bysme ji udržovali přesně na této teplotní hranici?

Nejlepší odpověď
gecco

Záleží na tlaku…
A také na odebíraném/do­dávaném teple (teplo není teplota)…
😉

Viz – trojný vody vody – http://www.techma­nia.cz/edutori­um/art_expona­ty.php?xkat=fy­zika&xser=4d6f­6c656b756c6f76e12066797a­696b61h&key=613
Doplňuji:
Oprava: … „trojný vody vody "… → "trojný bod vody“
😉

Další odpovědi
arygnoc

0°C je teplota, kedy pri normálnom tlaku môže byť voda vo všetkých skupenstvách.
v podstate záleží iba na tom, koľko „energie“ molekula vody má (→ skupenské teplo? https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Skupensk%C3%A9_te­plo ).

;-Q

klumprt

Přijde na to, jestli zchladne na 0°C nebo se ohřívá na 0°C.

Agneta

Souhlasím se všemi odpověďmi, jsou správné (ta Drapova napůl). Já bych jen dodala, že může být voda za normálních podmínek při mírně podnulové teplotě (tř. –2°C) tekutá, ale pohne-li se, tak vznikne ledová tříšť, pohne-li se ještě jednou, tak už skoro zamrzne…atd.:DDD

Možno zjistit zajímavým pokusem: dát plnou PET-láhev do mrazáku, a ověřit… ► pak zatřepat…:D

Emefej

Zadat pouze teplotu nestačí. Hraje roli i tlak a ten jsi neudal.

Drap

V bšžných podmínkách většinou tekutá.

isteron

Povedal by som, že ľadová triešť.