setapouch

V jakém pořadí sledovat Star Wars?

Chystám se poprvé zhlédnout Star Wars. Na Internetu jsou války o Hvězdné války, jedni vzývají první díl, jiní přísahají na čtvrtý, argumenty obou táborů mají něco do sebe. Kdybyste teď koukali poprvé (ať už skutečně nebo se znalostí děje), jaké pořadí byste zvolili právě Vy a proč?

Nejlepší odpověď
briketka10

V roce 1977 vznikl první díl Hvězdných válek. Ten má dnes trochu matoucí název „Hvězdné války: Epizoda IV Nová naděje“( Jen tak mimochodem, doufám, že už se vyznáš v římských číslicích. Kdyby ne, tak na konci článku najdeš klíč pro ta divná písmena uprostřed názvů.).

Po něm přišli na řadu další dva díly Hvězdných válek. Vždy tři roky po sobě. Byly to díly „Hvězdné války: Epizoda V Impérium vrací úder“ (natočen v r. 1980) a „Hvězdné války: Epizoda VI Návrat Jediho“ (natočen r. 1983). A proč se vlastně začínalo čtvrtým dílem? To je jednoduché. Tenkrát v 70. letech to byl obyčejný příběh, který začínal válkou. Později George Lucas vymyslel další díly této série a umístil je do času předtím, než tato válka vypukla. Můžeme tak lépe pochopit proč k válce došlo. Lépe poznáme postavy a pochopíme celý příběh. Další tři díly pak pojmenoval „Star Wars: Epizoda I Skrytá hrozba“ (natočen roku1999), „Star Wars: Epizoda II Klony útočí“ (natočen roku 2002) a „Star Wars: Epizoda III Pomsta Sithů“ (natočen v roce 2005).
http://alik.id­nes.cz/star-wars-c71-/alik-alikoviny.asp?c=A070321_­starwa_al

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Star_War­s#Hlavn.C3.AD_fil­mov.C3.A1_linie
Doplňuji:

Další odpovědi
arygnoc

pozeral by som ich v chronologickom poradí (podľa roku natočenia, 4, 5, 6, 1, 2, 3).

v tom bol podľa mňa i zámer – človek neprichádza o mnoho „aha“ pri sledovaní filmu „pred“.

sledovať sériu poporadí (1, 2, 3, 4, 5, 6) je síce pochopiteľné, ale je to potom iba príbeh.
sledovať sériu na preskáčku (4, 5, 6, 1, 2, 3) má mnoho do seba.

;-Q

gecco

Kdybych se měl koukat skutečně poprvé, asi bych volil I – VI (tedy 1999, 2002, 2005, 1977, 1980, 1983) – abych měl zachovanou časovou posloupnost děje.
Ovšem ty dřívě natočení díly jsou prostě ´klasikou´.
😉

iceT

VI,V,VI,I,II,III
protože takhle jdou díl za sebou jako příběh

Funna

  • pokud skutečně NEVÍŠ o co jde – tak v pořadí jak byly natočené – 4–6, 1–3, protože tak je i Lukas napsal a takže by se i takto měly sledovat…
  • ale pokud VÍŠ kdo je kdo a o co jde, tak je to jedno klidně i od začátku…jen upozorňuju že nejvíc nudný a otravný (i když je plný počítačových efektů) je první díl…

trikové efekty v dílech 4 až 6 jsou sice v dnešní době skoro směšné, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o počítačovou animaci, jsou to v podstatě uměleckým dílem a převratným filmem ve své době…

já jsem na výběr neměla, co se sehnalo na DVD to bylo, ale podařilo se mi to zhlédnou pořadě…a jako milovník sci-fi jsem byla nejvíc nadšená ze čtverky a pak z pětky (šestka už mne tak moc nebere)
pak jsem si „odtrpěla“ jedničku (ty politické čachry mne nebaví ani ve sci-fi), podívala se na dvojku, abych se ve trojce konečně dozvěděla, kdo za to všechno může, proč to udělal a proč se stalo, to co se stalo v díle 4, který jsem viděla před 30 lety .-))

takže za mne…v pořadí, jak to bylo stvořeno autorem…od čtverky…

Kotja

Co takhle mačetovo pořadí 4 5 2 3 6 ?

lexx

Není to jedno ? Každý díl seriálu sleduje jiný děj na jiném místě a v jiném čase.
Doplňuji:
IV. díl New hope byl částečně zdigitalizován a vylepšen, doplněn o trikové efekty což dříve nebylo k dispozici.

Luxx

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/preco-filmy-star-wars-su-zle-ocislovane

už se to tu řešilo :)

setapouch

Luxx: ale já vím, „proč“. Ale nevím „jak“. Čili to není odpověď na mou otázku.

setapouch

lexx: to není odpověď na mou otázku. Jak bys koukal Ty?

zzzlatokopka

Já to teda nikdy nesledovala, ale zeptám se.
Proč to má sledovat na přeskáčku? To je nějak posunutý děj? Něco jako Hannibal, kde poslední díl je vlastně začátkem příběhu?

setapouch

Jak píše briketka, jako první byl natočený čtvrtý díl. Takže dodržením tohoto pořadí dodržíš pořadí, v jakém Tě Lucas chtěl zklamat :)

A naopak, shlédnutím od epizody jedna po epizodu šest prý divák pochopí některé věci v pozdějších epizodách.

zzzlatokopka

Tak to abys čučel 2×:-)))

Funna

pokud nemáš sklerózu, tak se na to dívat 2× nemusíš…ve třetím dílu se dozvíš proč se stalo, to co se talo ve čvrtém…ale pokud se na to budeš dívat pořadě (od 1 do 6), budeš ochuzena o vrcholný moment rozuzlení, který je ve trojce…

setapouch

Na Netu jsem našl i diváky koukající 456123456 :) Vezmu si na to dovolenou :D

Funna

kdybys viděl první díl – tedy díl IV stejně jako já před
30 lety, tak by ses na to taky klidně díval v pořadí 456123456 .-)

briketka10

v tom jakém jsem napsala :)

setapouch

Děkuji a posílám jeden palec :)

setapouch

briketka10: To není odpověď na mou otázku. V jakém pořadí bys koukala právě Ty?