katušš

V jaké výšce balónek praskne?

Pokud víme, že balónek plněný vodíkem má určitý objem při určité teplotě tlaku (stavová rovnice ideálního plynu) jsme schopni říci nebo alespoň odvodit do jaké výšky může vystoupat aniž by prasknul?
Kdyby to nějak šlo, doplňuji: V=4,9l; p=100kPa; t=10°C

Nejlepší odpověď
Drap

Uvedené hodnoty nic nevypovídají o kvalitě balonku.

Další odpovědi
Clouseau

Asi nejpodstatnější informace je, jak moc je balonek nafouknutý. Balóny co se vypouštějí do stratosféry jsou na zemi poloprázdné a s tím jak stoupají zvětšují svůj objem. Asi by šlo zjistit při jakém objemu balónek na zemi praskne, například pokusem na zemi postupným nafukováním při měření množství vzduchu které se tam vešlo. A pak už by šlo vypočítat při daném počátečním množství vzduchu v jaké výšce dosáhne balónek stejného objemu…