dudu

V jaké souvislosti můžeme v kostele slyšet oznámení „jednou za třikrát“?

Co přesně znamená, nebo se Vám vybaví když kněz v chrámu Páně hovoří slavnostním hlasem: "pan XY a slečna Taata jednou za třikrát oznamují, že....... Nejedná se snad o avizo nějakého nedávného maléru, resp. nehody?

Nejlepší odpověď
anonym

Dříve před svatebním obřadem v kostele musely být ohlášky. Když se svatbou muselo spěchat, ohlásilo se to jednou za třkrát.
Doplňuji:
Takže tak trochu malér nebo nehoda se tomu dotyčnému páru jaksi asi přihodila.

Další odpovědi
manon

Ohlášky – nemusely trvat vždy tři neděle. Ženil-li se vdovec, potřeboval-li brzy ženu do domácnosti, nebo jestliže svatba spěchala, pak se vyhlašovaly ohlášky „jednou za dvakrát“ nebo „jednou za třikrát“. Svatba se tím urychlila a konala se v nejbližší vhodnou dobu po vyhlášení sňatku. S vyhlašováním sňatků se postupně přestalo po druhé světové válce.
http://na.nul­k.cz/1971/1/N­r.html

tazatelka

Říkalo se tomu „shodit z kazatelny“, ale proč 3×, to netuším. Jednou za třikrát může mít důvodů víc, než (asi) ten, který máte na mysli 🙂.

dudu

Bohemica – paráda, opět jste nezklamala., kolegyně manon také ne, ale text pojala moc vážně. Ano ano, říká se přece "stačí kapka a už to ťapká, někdy údajně postačí i otřít se o umazané trenýrky.....

anonym

ty ty dudu! :))

manon

Kolego, být vdovcem a potřebovat ženu do domácnosti, je vážná věc :)